fbpx
choroby,  dla ciała,  oczyszczanie organizmu,  oleje,  rośliny lecznicze,  skóra,  włosy,  zdrowie

Liściokwiat garbnikowy (amla) – grube, piękne włosy, wyraźnie młodsza skóra i inne cuda

Amla ze wszystkich istniejących „zielonych” produktów spożywczych na świecie zawiera najwięcej przeciwutleniaczy.

Amla rośnie w Indiach i jest najważniejszą rośliną w medycynie ajurwedyjskiej. Służy niemal do wszystkiego. Od ochrony wątroby, poprzez poprawę metabolizmu, odchudzanie, odmładzanie, po wzmocnienie włosów i odżywienie tkanek.

Zacznijmy od właściwości przeciwutleniających. Czy wiecie, że w ciągu 2 godzin od wystąpienia stresu oksydacyjnego ilość przeciwutleniaczy w organizmie znacząco się zmniejsza ? Kiedy załóżmy nawąchasz się spalin samochodowych, kiedy niedośpisz, albo się rozchorujesz, Twój organizm momentalnie zużywa przeciwutleniacze. A czy wiesz, że odzyskanie tego co utracisz może zająć już nie 2 godziny ale 3 dni? Nic się nie dzieje jeśli Twoje pożywienie zawiera przeciwutleniacze i uzupełniasz je na bieżąco. Gorzej sprawa się przedstawia jak żyjesz o herbacie z cukrem, pepsi, pizzy czy słodyczach. Za każdym razem gdy wcinasz coś takiego poziom witaminy E w Twoim organizmie spada, poziom wolnych rodników rośnie, a organizm zużywa własne zapasy przeciwutleniaczy.

A teraz porównanie śniadań i zawartości przeciwutleniaczy w produktach:

Wersja 1: (w nawiasach ilość jednostek przeciwutleniaczy)

jajecznica (8), na bekonie (7),

płatki kukurydziane (25) na mleku (10),

naleśnik (21) z syropem klonowym (9),

bagietka (20) z serem topionym (4).

Przeciętne śniadanie to 25 jednostek przeciwutleniaczy

Wersja 2:

szklanka wody (0), pół szklanki borówek (323), dojrzałe mango (108), łyżka siemienia lnianego (8), pół szklanki liści mięty (103).

Jak widać śniadanie z wersji 2 daje około 500 jednostek przeciwutleniaczy. A gdy dołożymy łyżeczkę amli mamy już 753 jednostki. Ktoś kto w taki sposób się odżywia jeszcze nie zdąży dobrze wstać z łóżka a już napakowany jest przeciwutleniaczami w takiej ilości jakiej przeciętnie odżywiająca się osoba nie dostarczy w ciągu tygodnia !!!

A teraz dalej, właściwości amli:

 • przeciwzapalne
 • przeciwgorączkowe
 • przeciwbólowe
 • moczopędne
 • oczyszczające
 • regenerujące
 • tonizujące wątrobę, nerki, układ trawienny i krwionośny
 • zapobiega chorobom wrzodowym
 • zapobiega chorobom neurologicznym
 • zapobiega anemii
 • skuteczna w leczeniu i profilaktyce nowotworowej

Amla, tak jak wspomniałam w tytule, jest najlepszym naturalnym środkiem na porost włosów, zapobiega łysieniu i siwieniu, działa przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, zmiękcza je i nadaje blasku. Na włosy najlepiej stosować olejek z amli (najlepiej bo najwygodniej), można nanieść na włosy godzinę przed myciem oraz wmasować w skórę głowy.

Roślina stosowana jest również na twarz i ciało w formie maseczek. Uważa się ją za super środek działający odmładzająco.

Amla występuje w postaci kapsułek, oleju, proszku oraz suszonych owoców. Zaznaczam, że smak proszku i owoców jest niezbyt dobry (cierpki, kwaśny), więc najlepiej dodawać do czegoś: jogurtu, koktajlu itp.

źródło:

www.ncbi.nlm.nih.gov

Jak nie umrzeć przedwczesnie” Dr. Michael H. Greger Gene Stone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge