fbpx
choroby,  dla ciała,  kalorie,  mózg, pamięć, koncentracja,  odchudzanie,  sport,  TRENING

Squash – jeden z najzdrowszych sportów świata i niesamowity spalacz kalorii

Dla większości, squash to tylko nudne odbijanie piłeczki od ściany. Jednak wystarczy spróbować, żeby przekonać się i mocno zdziwić, że jest to szybka, dynamiczna i intensywna gra. Ponadto wymaga elastyczności, refleksu i koordynacji. Gra jest połączeniem biegów, skoków oraz wymachów, a bierze w nich udział całe ciało. To wszystko przekłada się na to, że jest to intensywny trening cardio, podczas którego można spalić nawet 1000 kalorii w ciągu godzinnego meczu.

Korzyści z gry w squasha to także wzmocnienie mięśni ramion, brzucha, nóg, pleców a co się z tym wiąże poprawa kondycji całego organizmu.

Podczas gry serce i płuca pracują na najwyższych obrotach, zmniejsza się ryzyko zatkania tętnic oraz wystąpienia chorób serca.

Jeśli interesuje Cię indywidualnie rozpisana dieta zapraszam po więcej informacji TUTAJ

Niektórzy nazywają grę w squasha szachami z turbodoładowaniem. Wynika to stąd, że sport ten wymaga ogromnej koncentracji i opanowania. Poprawia się również koordynacja ręka – oko. Mózg musi stale pracować, aby wymyślić jak i gdzie uderzyć piłkę, od której zresztą nie można odwrócić wzroku nawet na sekundę. Intensywna praca mózgu związana jest także z tym, że trzeba cały czas myśleć aby móc przewidzieć ruchy przeciwnika. Stanowi to niejako relaks a dodatkowo uszczęśliwia, bo wydzielają się endorfiny, serotonina i dopamina.

Ciekawostką jest to, że w 2020 roku magazyn Forbes uznał squasha za najzdrowszy sport świata. Pod uwagę wzięto korzyści dla układu krążenia, układu oddechowego, siłę mięśni jaka tworzy się podczas gry oraz ilość spalanych kalorii. Jeśli chodzi o to ostatnie to jest to aż 50% więcej niż podczas biegania, a takiego poziomu spalania tkanki tłuszczowej jak podczas uprawiania tego sportu nie osiągnie się przy użyciu jakiejkolwiek maszyny cardio.

Należy pamiętać, aby zawsze przed grą się rozgrzać, żeby uniknąć w jej trakcie kontuzji. Jeśli macie w swoim mieście odpowiedni kort to do dzieła. Spodoba Wam się 😊

 

Zapraszam również na mój instagram https://www.instagram.com/dietetyk_ewelina_palecka/ gdzie znajdziesz wiele przepisów na pyszne i małokaloryczne dania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge