-
Czy lato to wystarczający czas na uzupełnienie witaminy D?
Często zdarzało mi się słyszeć opinie w stylu: „Muszę nachapać się witaminy D” wypowiedziane przez osoby leżące np. na plaży. Czy rzeczywiście pod wpływem promieni słonecznych organizm wyprodukuje jej większą ilość, abyśmy mieli zapas? Czy zawsze spędzając czas na słońcu otrzymamy jej odpowiednią ilość? Czy jest możliwe, żeby mimo wystawienia ciała na promienie słoneczne organizm nie wyprodukował jej wcale? Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Ogólne przekonanie jest takie, że jakakolwiek ekspozycja na słońce spowoduje wzrost witaminy D w naszym organizmie. Niestety nie jest to prawdą. Dlatego ta mylna teoria jest powodem tego, że 70% – 90% społeczeństwa w Polsce zmaga się z jej niedoborami. W praktyce wygląda to…
-
Dieta ketogenna niszczy trzustkę?
Zaznaczam, że informacje zawarte w tym artykule pochodzą z badań przeprowadzonych na zwierzętach. Ale pokrywają się ze zbliżonymi badaniami na ludziach. Co takiego zaobserwowano u zwierząt będących na długotrwałej diecie ketogenicznej? Po 5 miesiącach stosowania diety keto, trzustka zaczęła zanikać. Komórki β trzustki, które produkują hormony a w tym insulinę zaczynają zanikać z powodu drastycznego obcięcia węglowodanów. A to węglowodany pobudzają komórki trzustki do produkowania insuliny, zatem ich brak powoduje, że komórki te nie mają co produkować (narząd jest poniekąd bezużyteczny). Jeszcze większemu zmniejszeniu uległy komórki α trzustki produkujące glukagon. I tak komórki β trzustki zmniejszyły się o 20%, natomiast α trzustki o aż 60%. Do czego to wszystko…
-
Masz cukrzycę? Te produkty definitywnie wyrzuć ze swojej diety
Istnieją produkty, które w diecie cukrzyka powodują ogromne szkody. Jeśli któryś z poniższych występuje w Twojej diecie to koniecznie go usuń z jadłospisu PIECZYWO Z BIAŁEJ MĄKI Dlaczego akurat białe pieczywo? Ponieważ powstaje ono z mąki, którą pozbawiono zewnętrznej części, a właśnie ta odrzucona część zawiera błonnik spowalniający wchłanianie węglowodanów w jelicie. Białe pieczywo to produkt bezwartościowy, gwałtownie podnoszący poziom cukru we krwi. Białe pieczywo powinno zostać wyeliminowane również z diety ludzi zdrowych. BIAŁY RYŻ Tak jak w przypadku białego pieczywa, tak i biały ryż został pozbawiony tego co wartościowe wraz z otrębami i łuskami. Oznacza to, że ryż ten nie posiada błonnika, a to z kolei powoduje, że…
-
Jak sobie radzić z dolegliwościami jelita drażliwego?
Często bywa tak, że te produkty, które u jednej osoby nasilają objawy jelita drażliwego, u innej będą neutralne. Osoby, których ten problem dotyka zwykle same weryfikują składniki diety i eliminują te, które powodują przykre dolegliwości. Są jednak takie, które powodują problem w większości przypadków. I są to np. fermentujące węglowodany. Z warzyw można wyszczególnić: – karczoch – szparagi – buraki – brukselka – kapusta Z owoców można wyszczególnić: – jabłka – suszone owoce – gruszki – śliwki – arbuzy Oraz większość produktów mlecznych, w tym najbardziej mleko. A także produkty zbożowe, głównie pieczywo wytworzone z mąki pszennej i żytniej. Jeśli więc podejrzewasz u siebie zespół jelita drażliwego zastanów się…
-
Jak poradzić sobie ze skutkami świątecznego objadania?
Z pewnością nie raz zdarzyło się Wam obiecywać sobie, że tym razem podczas Świąt nie będziecie przesadzać z jedzeniem. Jednak cały plan szlag trafił kiedy u babci wylądowały na stole pyszne pierogi, kiedy mama upiekła najlepsze na świecie ciasto a ciocia przyrządziła rewelacyjną roladę. Ciężko oprzeć się pokusie, tym bardziej, że siedzimy wówczas przy stole z rodziną, prowadzimy przyjemne rozmowy, a podjadanie stanowi część świątecznej otoczki. Najlepiej byłoby gdyby wraz ze świętami minęły dolegliwości żołądkowe, wzdęcia i dodatkowe kilogramy. Niestety musimy sobie z nimi poradzić sami. Jest na to kilka sposobów: Postaw na zioła Przyniosą Ci ogromną ulgę. Najlepiej sprawdzą się herbatki z rumianku, mięty, melisy i kopru włoskiego. Działają…
-
Pieczarka na odporność – niesamowite działanie!
Pieczarki, tak jak i inne grzyby uznawane są za mało wartościowe i bardziej myślimy o ich walorach smakowych niż o właściwościach zdrowotnych. Fakt, że taki sos pieczarkowy jest pyszny i chętnie widzimy go na stole wraz z makaronem czy kaszą, ale nie mając świadomości, przy okazji dostarczamy sobie wiele wartościowych składników. Przede wszystkim znajduje się w nich sporo witamin z grupy B, kwas foliowy, witamina C i D, selen, miedź i potas. Dodatkowo zawierają polifenole i flawonoidy, które chronią organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Zajadanie się pieczarkami to: – uregulowane ciśnienie oraz prawidłowy poziom cholesterolu dzięki witaminie B, potasowi i błonnikowi – zdrowe kości dzięki witaminie D –…