fbpx
CHOLESTEROL,  dla ciała,  kalorie,  kręgosłup,  odchudzanie,  sport,  zdrowie

Korzyści z jazdy na rowerze

Rower stał się bardzo popularnym środkiem transportu w Polsce. Coraz więcej ludzi wybiera go nie tylko jako formę relaksu, ale również jako sposób dojazdu do pracy. I słusznie.

Co daje jazda na rowerze?

Przede wszystkim to zapewnienie ruchu, którego niestety sporej liczbie osób brakuje. Poza tym, że jest to świetna forma spędzenia wolnego czasu to efektami ubocznymi są:

– wymodelowanie sylwetki

– mocne uda

– zgrabna pupa

– dotlenienie organizmu

– zwiększenie pojemności płuc

– dotlenienie krwi

– zwiększenie pojemności wyrzutowej serca oraz jego objętości

– unormowanie tętna spoczynkowego

 

Podczas jazdy na rowerze podnosi się poziom endorfin czyli grupy hormonów odpowiedzialnych za poziom dobrego samopoczucia. Ten rodzaj aktywności pozwala zmniejszyć stres i łatwiej sobie z nim radzić. Jazda na rowerze pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu i chroni przed miażdżycą. Poprawia funkcjonowanie całego organizmu, zwłaszcza układu mięśniowego, oddechowego i krążenia. Ta forma ruchu angażuje wiele mięśni: nogi, biodra, brzuch, pośladki i grzbiet. Co ważne nie obciąża stawów tak jak np. bieganie. Działa na nie wręcz odwrotnie: chroni je.

Jazda na rowerze zapobiega również infekcjom, ponieważ w jej trakcie nasze ciało produkuje fagocyty, które chronią przed zakaźnymi bakteriami.

A co z odchudzaniem?

Jazda na rowerze wymaga wysiłku, wysiłek wymaga energii, a spalanie energii pozwala stracić tłuszcz. W przybliżeniu jadąc rowerem w trybie spacerowym możesz stracić 300 kalorii w ciągu 1 godziny. Jeżdżąc bardziej intensywnie spalonych kalorii może być od 600 do 700. Są to szacunkowe wyliczenia, bo w grę wchodzi tu również waga osoby jeżdżącej, wiek, trasa, którą pokonujemy itd. Jednakże jeśli nastawiasz się na schudnięcie powinieneś jeździć na rowerze 3 – 4 razy w tygodniu. Więcej efektów przyniesie Ci wolniejsza jazda przez 3 – 4 godziny, aniżeli szybka przez 1 godzinę. Co jednak nie oznacza, że krótsze treningi nie przyniosą efektów.

Poza spaleniem kalorii, przy okazji można pozbyć się uciążliwego cellulitu występującego na udach czy pośladkach.

Z tej formy aktywności powinny skorzystać osoby, które:

– walczą z nadwagą

– są przepracowani i zestresowani

– mają problemy ze stawami

– cierpią na bezsenność

Jazda na rowerze powoduje, że staniesz się silniejszy fizycznie oraz psychicznie. Będziesz bardziej odporny na przeziębienia, pełen energii a problemy dnia codziennego będą łatwiejsze do rozwiązania 😊

 

Zapraszam również na mój instagram https://www.instagram.com/dietetyk_ewelina_palecka/ gdzie znajdziesz wiele przepisów na pyszne i małokaloryczne dania

Jeśli interesuje Cię indywidualnie rozpisana dieta zapraszam po więcej informacji TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge