Imbir i jego cudowna uzdrawiająca moc
Imbir pochodzi z Azji, Chin i Indii, gdzie wykorzystywany jest od ponad 4400 lat. Już wtedy były znane jego właściwości zdrowotne, szybko więc roślina ta stała się popularna również w całej Europie.
Imbir podawany jest przy takich dolegliwościach jak :
- utrata apetytu
- dolegliwości żołądkowe
- biegunka
- ból brzucha
- kolka
- niestrawność
- wzdęcia
- bóle pooperacyjne
- choroba lokomocyjna
- mdłości ogólne oraz wywołane chemioterapią
- reumatyczne zapalenie stawów
- artretyzm
- migreny
- infekcje górnych dróg oddechowych
- kaszel
- zapalenie oskrzeli
- zewnętrznie jako środek przeciwbólowy i na oparzenia
Badanie wykazało, że 125 g imbiru przyjmowanego 4 razy dziennie przez 4 dni zmniejszyło znacznie poranne mdłości u kobiet w ciąży.
Imbir ma działanie odkażające, zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Pobudza wydzielanie śluzu, dlatego wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i płuc. Imbir jest również skuteczny przy problemach z koncentracją: zwiększa wydajność umysłową.
Imbir zawiera substancje, które zwalczają komórki rakowe oraz zapobiegają ich powstawaniu. Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że przeciwutleniacz 6-gingerol, nadający imbirowi smak, powoduje rzadsze pojawianie się guzów i zmniejszenie ich rozmiarów w stosunku do zwierząt, którym go nie podawano.
Imbir inicjuje apoptozę (genetycznie zaprogramowane samobójstwo komórek) oraz autofagię (trawienie przez komórki własnych elementów) komórek raka jajników.
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan odkryli również, że imbir nie tylko zabija komórki rakowe ale obniża ich odporność na chemioterapię.
Natomiast naukowcy z Bilogical Sciences Department odkryli, że składniki chemiczne zawarte w imbirze zwalczają raka piersi, prostaty i jelita. Jednocześnie składniki te mają pozytywny wpływ na rozrost zdrowych komórek. Proces ten nazywany jest cytotoksycznością i polega na tym, że niszczone są tylko złe komórki, natomiast zdrowe zostają nienaruszone.
Działań zdrowotnych imbir jak widać ma co niemiara, a do tego dochodzą właściwości wyszczuplające, pobudzające krążenie krwi i przyspieszające spalanie tłuszczu oraz walkę z cellulitem.
Imbir można dodawać do wszystkiego: zup, sałatek – świeżo starty na tarce, bądź taki gotowy kupiony w proszku, który można dodawać także do ciast czy deserów. Znakomicie smakuje również dodany do herbaty szczególnie zimą, gdyż ma działanie rozgrzewające.
.
Źródło: „101 produktów dla zdrowia i życia” David Grotto