fbpx
choroby,  dla ciała,  skóra,  zdrowie

10 sprzymierzeńców aby skończyć z atopowym zapaleniem skóry

Na AZS cierpi około 20 % ludzi na świecie. Najczęściej występuje u noworodków, później u dzieci do 6 – 7 roku życia, ale potrafi się przypałętać również do osoby dorosłej. Na tę dolegliwość niestety nie ma jeszcze skutecznego leku, ale są naturalne metody, które pozwolą pozbyć się bądź chociaż znacznie złagodzić dolegliwości.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą być różne:

 • kurz
 • sierść zwierząt
 • niektóre rośliny
 • jedzenie, np. jajka, orzechy, ryby, soja, pszenica
 • konserwanty, barwniki
 • leki
 • chemiczne środki czystości
 • chlorowana woda w basenie
 • dodatki do kosmetyków: parabeny, SLSy
 • woda z kranu
 • centralne ogrzewanie
 • syntetyczne ubrania

Jak widać w zasadzie jest to lista wszystkiego. Nie można tu pominąć predyspozycji genetycznych rzecz jasna. Tak czy inaczej jest do dokuczliwa dolegliwość.

Ze względu na ten wachlarz ewentualnych przyczyn ciężko jest o jeden skuteczny lek. Jednak można sobie radzić inaczej.

Oto lista 10 sprzymierzeńców, które pozwolą zredukować schorzenie

bądź się go pozbyć:

 1. Omega 3

Kwasy omega 3 mają właściwości przeciwzapalne i skutecznie potrafią zmniejszyć objawy egzemy. Przeprowadzone badanie na dorosłych osobach pozwoliło stwierdzić znaczną poprawę po 2 miesiącach stosowania.

 1. Prebiotyki

Prebiotyki naturalnie występują w mleku matki, stymulując wzrost korzystnych dla zdrowia szczepów bakteryjnych i tym sposobem prowadząc do zdrowego systemu odpornościowego.

Dzieci mam, które nie mogły karmić piersią zostały przydzielone do dwóch grup: jedna grupa licząca 102 dzieci była karmiona mieszanką prebiotyczną, natomiast druga 104 dzieci mieszanką zwykłą. Po pół roku okazało się, że wśród dzieci karmionych mieszanką prebiotyczną tylko u 10 wystąpiło atopowe zapalenie skóry, natomiast w grupie drugiej takich dzieci było już 24

 1. Probiotyki

Wiele badań wykazało, że probiotyki bardzo korzystnie wpływają na leczenie egzemy, szczególnie u dzieci, natomiast u dorosłych znacznie łagodzą objawy. Probiotyki również mają właściwości, które zapobiegają powstawaniu AZS.

 1. Cynk

U osób z atopowym zapaleniem skóry występuje niski poziom cynku. Zażywnie tego minerału przynosiło poprawę po 2 miesiącach stosowania.

 1. Zioła

Kremy ziołowe są bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów egzemy, szczególnie 10% maść sporządzana z 95% wyciągu etanolowego z nasion łubinu daje efekty takie jak stosowanie metod konwencjonalnych np. sterydów. Kremy z zawartością lukrecji, rumianku, leszczyny i ziela dziurawca zwyczajnego również łagodzą objawy.

 1. Herbata Oolong

Jest to półfermentowana herbata, która jest następną w kolejce łagodzących AZS. 2/3 chorych, którzy przez miesiąc pili 3 filiżanki dziennie herbatki odczuli poprawę, a niektórzy z nich już po tygodniu stosowania.

 1. Krem z witaminą B12

U wszystkich chorych bez względu na wiek aplikowanie kremu bezpośrednio na skórę łagodzi objawy egzemy.

 1. Kannabinoidy

Przeprowadzone badanie w Kampusie Medycznym Uniwersytetu Kolorado wykazało, że stosowanie kremu zawierającego kannabinoidy 2 razy dziennie przez okres 3 tygodni całkowicie wyeliminowało ciężki świąd u 8 z 21 pacjentów. Stwierdzono na podstawie badań, że tetrahydrokannabinol (THC), substancja psychoaktywna zawarta w konopiach działa przeciwzapalnie a także likwiduje opuchliznę.

 1. Odpowiednia dieta

Osoba chora powinna wyrzucić ze swojego menu kawę, czarną herbatę, alkohol, cukier, słodziki, krowie mleko i jego przetwory a także pszenicę. Ponadto, co jest zapewne dla wszystkich oczywiste produkty przetworzone, konserwowe, wzmacniacze smaku, konserwanty itp. Najlepszym rozwiązaniem jest zjadanie jak największej ilości warzyw i owoców.

 1. Ekstrakt ze słonecznika

Na Uniwersytecie Technologicznym w Queensland po przeprowadzeniu eksperymentów badacze doszli do wniosku, że wyekstrahowany ze słonecznika inhibitor trypsyny korzystnie wpływa na skórę, pomaga zachować jej regularną gęstość i strukturę, zmniejsza jej przenikalność a także sprawia, że skóra nie traci wody.

Warto przetestować i stosować wyżej wymienione metody, tym bardziej, że leki przyjmowane na AZS, jak zresztą każde inne leki niekorzystnie wpływają na organizm. Po co więc się truć, skoro naturalnymi metodami można uzyskać równie korzystne efekty.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge