fbpx
odchudzanie,  zdrowie

Jak, prawidłowo oddychając, zgubić wagę i przedłużyć sobie życie?

Nasze życie całkowicie zależne jest od oddychania. Bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć kilka tygodni, bez wody kilka dni a bez powietrza jedynie kilka minut. Oddychamy nieświadomie i w zasadzie mało kto albo nikt nie zastanawia się czy robi to prawidłowo.

Chcesz żyć długo – oddychaj głęboko i rzadko” – powiedział kiedyś tybetański mnich

Zauważ jak oddychają dzieci: podczas nabierania powietrza pęcznieje im brzuch, a podczas wydychania – kurczy. To jest właśnie prawidłowe oddychanie. Płuca dostają wówczas dużo tlenu, powietrze dostaje się do ich środkowej i dolnej części. Przy takim trybie oddychania wszystkie reakcje utleniania odbywają się bez tworzenia się szkodliwych, toksycznych dla organizmu produktów. Z biegiem lat nasze oddychanie niestety ulega zmianie. Dorosła osoba podczas wdechu ma brzuch wciągnięty a rozszerza klatkę piersiową, ponadto unosi ramiona i tym samym żebra rozchodzą się na boki. Takie oddychanie powoduje, że działa jedynie górna, najmniejsza część płuc. Oddychając w ten sposób nabieramy mało powietrza i jesteśmy zmuszeni do częstego oddychania. Z tego właśnie powodu płuca zaczynają pracować intensywniej i prowadzi to do zużycia komórek. Im człowiek jest starszy tym większa ilość komórek przestaje brać udział w procesie oddychania. Powoduje to ciągły głód tlenowy a to staje się przyczyną wielu chorób.

Prawidłowe oddychanie zatrzymuje procesy starzenia się !

Prawidłowe oddychanie pomaga zrzucić zbędne kilogramy !

liczy_sie_kazdy_oddech_2_tcm29-111224

Samo zatrzymywanie oddechu na 30 sekund, kilka razy dziennie, pozwoli zgubić w ciągu 2 miesięcy od 2 do 4 kg, bez zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Proces oddychania i trawienia są ściśle ze sobą powiązane, dlatego oddychając prawidłowo – głęboko i rzadko – możesz pozbyć się nadwagi.

Wstrzymywanie oddechu zwiększa rozprowadzanie energii po całym ciele, wzmaga rytm serca, dotlenia krew oraz poprawia pracę gruczołów wydzielania dokrewnego.

Aby uzupełnić braki tlenu nie wystarczy tylko oddychać. Trzeba zapewnić również skórze kontakt z powietrzem poprzez np. chodzenie po domu nago, wietrzenie mieszkania, chodzenie na spacery przed snem i ogólnie spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Znajdź codziennie 10 – 15 minut na prawidłowe oddychanie, takie jak opisałam na początku artykułu tzn wciągnij powietrze nosem napełniając dokładnie płuca czyli wydmij brzuch, aby powietrze dostało się również do dolnej części płuc, następnie powoli powietrze wypuszczaj również nosem stopniowo wciągając brzuch. Takie ćwiczenie przedłuży o lata Twoje życie.

Pamiętaj również by nie oddychać ustami ! Jogowie twierdzą: „Oddychać przez usta – to biec ku śmierci”.

Wschodni mędrcy natomiast mawiają: „Im dłuższy jest wydech, tym dłuższe jest życie”.

Naukowo zostało udowodnione, że oddychając nosem do 80% pochłoniętego podczas wdechu kurzu i bakterii chorobotwórczych zostaje zatrzymanych przez system błony śluzowej jamy nosowej. Natomiast oddychanie ustami powoduje, że powietrze dostaje się do przełyku, krtani, tchawicy i oskrzeli. Przeróżniejsze gronkowce i paciorkowce są rezultatem właśnie oddychania ustami. Poza tym oddychanie ustami przyspiesza procesy starzenia się organizmu i prowadzi do różnych chorób m.in.: miażdżycy, chorób serca, astmy.

Naukowo udowodniono, że prawidłowo odżywiając się można przedłużyć sobie życie o 10 – 20 lat, natomiast prawidłowo oddychając o 30 – 40 lat, zatem poświęć te kilka minut dziennie na ćwiczenia oddechowe !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge