fbpx
choroby,  herbaty,  rośliny lecznicze,  zdrowie w płynie

Herbata czarna, zielona czy biała ?

Zarówno czarna, zielona jak i biała herbata pochodzą z liści tego samego wiecznie zielonego krzewu. Jakie znaczenie mają te rodzaje herbaty dla zdrowia ?

Istnieją składniki zawarte w liściach herbaty, które wykazują zdrowotne działanie na zdrowie człowieka. Są one tak silne, że potrafią wyleczyć niektóre schorzenia skóry tylko po przyłożeniu ich zewnętrznie. I tak przykładowo herbata zielona stosowana zewnętrznie na owrzodzenia genitaliów przyniosła podczas badań stu procentowe wyleczenie u ponad połowy pacjentów. Ośrodek Kontroli i Prewencji Chorób oficjalnie włączył zieloną herbatę do zaleceń leczniczych.

Zielona herbata:

  • zapobiega rakowi piersi
  • chroni przed guzami ginekologicznymi (rak szyjki macicy, rak błony śluzowej macicy)
  • obniża poziom cholesterolu
  • obniża ciśnienie krwi
  • obniża poziom cukru we krwi
  • obniża zawartość tłuszczu w organizmie
  • może chronić mózg przed osłabieniem zdolności umysłowych
  • może chronić mózg przed udarem
  • o połowę zmniejsza ryzyko śmierci z powodu zapalenia płuc
  • zmniejsza alergie

Z wymienionych herbat biała i zielona są najmniej przetworzone. Białą robi się z młodziutkich liści, zielona natomiast powstaje z dojrzalszych. Korzystniejsze właściwości zdrowotne ich obu zależą od sposobu przyrządzania, a właściwie od tego czy dodajesz do nich cytrynę. Bez cytryny korzystniejsza jest herbata zielona, natomiast biała zawiera więcej składników odżywczych, ale uwalniane są one tylko przy odpowiednim poziomie kwasowości, a to dokładnie czyni cytryna. W doświadczeniach in vitro zarówno biała jak i zielona herbata wykazywała działanie przeciwnowotworowe oraz zdolność ochrony DNA przed uszkodzeniami. Jednakże biała wykazywała blokowanie 100% uszkodzeń, a zielona już tylko 50%. Istotną kwestią jest to, że biała herbata osiąga takie właściwości po zaparzaniu jej jedynie przez 1 minutę. Przy dłuższym parzeniu niestety herbata nie osiąga korzyści żadnych. Natomiast jeśli chodzi o właściwości przeciwutleniające to najlepiej byłoby herbaty białej nie parzyć wcale a zalać zimną wodą i pozostawić na dwie godziny w temperaturze pokojowej bądź w lodówce. Nie dość, że pod względem zdrowotnym wykazuje większe korzyści to i jej walory smakowe poprawiają się. W przypadku herbaty zielonej nie ma to znaczenia.

Ile herbaty można wypić dziennie ?

Jedynym czynnikiem, który wpływa na ograniczenie picia herbaty są zawarte w niej fluorki, które przechodzą z gleby do krzewów. Jednakże nie jest to aż taka ilość aby nie pozwoliła wypić 30 torebek zielonej czy 80 białej herbaty, a takich ilości jak wiadomo chyba nikt nie pije 🙂

Jest jeszcze jedna ciekawostka dotycząca herbaty.

Uczeni odkryli, że ludzki umysł może pozostawać w jednym z czterech głównych stanów, z czego dwa dotyczą snu a dwa czuwania. Interesują nas tu stany czuwania, a są to stan alfa i stan beta. Stan alfa polega na rozluźnieniu i jednocześnie natężeniu uwagi – to jest taki stan kiedy rozmyślamy z zamkniętymi oczami. Natomiast stan beta jest wówczas, kiedy jesteśmy pobudzeni i niespokojni czy zaniepokojeni czyli w zasadzie przez większość naszego czasu. Oczywiste jest, że powinniśmy dążyć do tego aby osiągnąć stan alfa. Można go osiągnąć np. po 90 minutach wypoczynku w przyjemnym miejscu. Mnisi buddyjscy osiągają taki stan po kilku minutach medytacji, no ale taka wprawa wymaga kilku lat. I tu niespodzianka, bo stan alfa można osiągnąć po kilku minutach właśnie od wypicia herbaty.

Źródło: „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Dr Michael, H. Greger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge