Czy lato to wystarczający czas na uzupełnienie witaminy D?
Często zdarzało mi się słyszeć opinie w stylu: „Muszę nachapać się witaminy D” wypowiedziane przez osoby leżące np. na plaży.
Czy rzeczywiście pod wpływem promieni słonecznych organizm wyprodukuje jej większą ilość, abyśmy mieli zapas?
Czy zawsze spędzając czas na słońcu otrzymamy jej odpowiednią ilość?
Czy jest możliwe, żeby mimo wystawienia ciała na promienie słoneczne organizm nie wyprodukował jej wcale?
Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Ogólne przekonanie jest takie, że jakakolwiek ekspozycja na słońce spowoduje wzrost witaminy D w naszym organizmie. Niestety nie jest to prawdą. Dlatego ta mylna teoria jest powodem tego, że 70% – 90% społeczeństwa w Polsce zmaga się z jej niedoborami.
W praktyce wygląda to tak, że już 15 minut ekspozycji na promieniowanie słoneczne jest w stanie pokryć 100% naszego dobowego zapotrzebowania na witaminę D.
Ale:
– jest to możliwe jedynie między 10 a 15 godziną, bo tylko wtedy słońce jest na tyle wysoko, aby mogło doprowadzić do syntezy tej witaminy
– co najmniej 20% ciała musi być odsłonięte (spacerując w pełnym słońcu w dresach, Twój organizm nie wyprodukuje nawet grama witaminy D)
– ciało nie może być posmarowane kremem z filtrem
Jak wcześniej wspomniałam wystarczy 15 minut ekspozycji na promienie słoneczne, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na witaminę D. Kilkugodzinne wylegiwanie się np. na plaży nie zapewni nam większej jej ilości i zapasów na przyszłość. Zatem 2 tygodniowe wakacje spędzone dajmy na to w Hiszpanii, nie spowodują, że o poziom tej witaminy nie będziemy musieli martwić się do zimy. Już od października pomimo choćby pięknej, słonecznej pogody nie będziemy w stanie jej wytworzyć. Słońce jest bowiem za nisko, aby mogło dojść do jej wytworzenia. Dlatego bardzo ważne jest jej suplementowanie. Dotyczy to również osób pracujących latem. Jeśli spędzasz czas w biurze, kończysz pracę o 15 czy 16 godzinie, to suplement diety w postaci witaminy D musisz przyjmować cały rok.
Witamina D jest bardzo ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Objawy takie jak:
– zmęczenie
– pogorszenie nastroju
– rozdrażnienie
– problemy z koncentracją
– problemy ze snem
– zwiększone wypadanie włosów
– bóle głowy
– bóle kości
– bóle stawów
powinny Cię zaniepokoić.
Jeśli więc zauważyłeś spadek formy i gorsze samopoczucie to zbadaj sobie poziom witaminy D, bądź od razu zacznij ją suplementować.
Jeśli interesuje Cię indywidualnie rozpisana dieta zapraszam po więcej informacji TUTAJ
Polecam moją książkę, z której dowiesz się między innymi co zrobić, aby wytrwać w diecie… co zrobić aby się nie poddać… co zrobić, aby nie ulegać pokusom… jak w łatwy sposób osiągnąć swoje cele i być szczęśliwym. Książkę możesz zamówić TUTAJ
Zapraszam również na mój instagram https://www.instagram.com/dietetyk_ewelina_palecka/ gdzie znajdziesz wiele przepisów na pyszne i małokaloryczne dania