fbpx
oczyszczanie organizmu,  zdrowie

Jak podczas nocy odtruć swój mózg ?

Ile czasu poświęcasz na sen w ciągu doby ? Jeśli zaniedbujesz tę sferę swojego życia może to fatalnie odbić się na Twoim zdrowiu.

Podczas snu w naszym organizmie dzieją się niesamowite rzeczy. Profesor Maiken Nedergaard z Uniwersytetu Kopenhaskiego mówi, że system g-limfatyczny wpompowuje do mózgu tyle płynu mózgowo – rdzeniowego, że jego objętość ulega tam niemal podwojeniu. W tym samym czasie komórki nerwowe kurczą się aby zrobić mu miejsce. Gdyby nie ta zdolność, nasza czaszka prawdopodobnie pękłaby pod naporem mózgu. Takie płukanie mózgu jest niezbędne do przeżycia – powoduje ono jego odtruwanie.

 

97507_sen-dziewczynka-chleb

 

Taki proces nie ma miejsca na jawie. Podczas snu natomiast wszystkie funkcje organizmu przestawiają się na tryb regeneracji: serce bije wolniej, spada ciśnienie krwi i mięśnie się rozluźniają. Podczas snu wydzielane są również hormony wzrostu, uszkodzone komórki są usuwane, a odnawia się 50 milionów nowych komórek na sekundę.

 

 

BRAK SNU SPOWALNIA GOJENIE SIĘ RAN

I PRZYSPIESZA PROCESY STARZENIA SIĘ

                                                                                  psycholog i badacz snu, prof. Jurgen Zulley

Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego dowiedli, że osoby które śpią mniej niż 7 godzin na dobę przeziębiają się trzykrotnie częściej niż te, które odpoczynku nocnego nie zaniedbują. Ponadto badania dowiodły również, że u osób które śpią 6 lub mniej godzin ryzyko śmierci występuje o 12 % wiecej, co oznacza życie krótsze o średnio 10 lat !

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge