Pierzga pszczela i jej niesamowity wpływ na zdrowie
Pisałam już o miodzie i o pyłku pszczelim, został jeszcze jeden produkt od pszczół – pierzga. Jest ona wytwarzana z pyłku kwiatowego. Już podczas zbierania pyłek zostaje zwilżony śliną pszczelą i przeniesiony do ula. Tam w plasterkach przechodzi fermentację mlekową. Ta fermentacja ma wpływ właśnie na to, że jest on wartościowszym produktem niż pyłek. Spożywają go głównie pszczoła matka i młode. Zaobserwowano, że pszczoły które spożywają pierzgę żyją dłużej niż te spożywające pyłek.
Pierzga przewyższa pyłek pod względem składu i przyswajalności.
Zawiera witaminy i minerały:
-
wit C
-
wszystkie z grupy B
-
wit A
-
wit PP
-
wit K
-
wit E
-
wit D
-
wit H
-
magnez
-
żelazo
-
miedź
-
cynk
-
potas
-
fosfor
-
nikiel
-
selen
-
kobalt
Ponadto pierzga zawiera 25 aminokwasów, w tym egzogennych, czyli tych których organizm sam nie wytworzy i muszą być dostarczone z pożywieniem, m.in. metionina, lizyna, treonina, histydyna, leucyna, izoleucyna, walina czy tryptofan.
Pierzga zawiera kwas rybonukleinowy oraz chlorogenowy.
Zawiera kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone oraz związki biologiczne czynne w tym polifenole. Zawiera flawonoidy, leukotrieny, katechiny i kwasy fenolowe.
To jeszcze nie koniec, w pierzdze występują również enzymy: inwertaza, katalaza, pepsyna, trypsyna, lipaza i laktaza.
Pierzga ze względu na swój bogaty skład i właściwości nazywana jest „pokarmem bogów”. Jeśli mowa o właściwościach to produkt ten hamuje rozwój nowotworów, wspomaga wchłanianie tlenu przez tkanki, wspomaga leczenie przewlekłego zapalenia wątroby, przewlekłego zapalenia migdałków, jest pomocna w schorzeniach kardiologicznych czy niedokrwistości. Pierzga ma również super moc wymiatania z organizmu wolnych rodników.
Wzmacnia odporność organizmu, wzmacnia system nerwowy przez co jest zbawienna w stanach depresji, wspomaga pamięć i koncentrację, reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego, reguluje poziom cholesterolu, ma działanie antymiażdżycowe, skutecznie oczyszcza wątrobę i działa na nią ochronnie, no i do tego działa odmładzająco, poprawia jędrność skóry i ją nawilża.
Pierzgę tak samo jak i pyłek najlepiej namoczyć w wodzie na noc a rano wypić, rozpuszczona wzmacnia swoje działanie. Jeśli chodzi o ilość to dziennie wystarczająca jest 1 stołowa łyżka pierzgi.
Jest to produkt w 100% bezpieczny i nie można go przedawkować.
.
Jeden komentarz
Elżbieta
Można pierzgę zmielić w młynku i dodać do koktajlu warzywnego lub owocowego, nie wyczuwa się smaku ja mielę razem z 1 łyżką siemienia lnianego i dodaję do śniadania