fbpx
choroby,  zdrowie

Nie lekceważ swojego stolca

Zwykle nie przywiązujemy uwagi do tego jak wygląda nasz stolec, jak często się wypróżniamy dopóki nie pojawi się biegunka, bądź odwrotnie dopóki nie mamy zaparć. Jednak nie tylko takie odchyły powinny skłonić nas do tego aby popatrzeć co w tym sedesie jest. Zdarza mi się, że gdy pytam osoby, którym układam diety, jak często się wypróżniają, nie potrafią odpowiedzieć, po prostu nie pamiętają nawet jak często się to odbywa. To niedobrze.

A sprawa wygląda tak, że im częstsze i obfitsze masz wypróżnienia tym lepiej dla Twojego zdrowia. W 12 krajach zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że rak jelita grubego występował tym częściej im mniej obfite były stolce, a w szczególności gdy ich objętość spadała poniżej ćwierci kilograma. U tych, którzy mieli wypróżnienia na poziomie kilkunastu dekagramów dziennie liczba przypadków raka rosła trzykrotnie. Możesz łatwo zważyć ciężar stolca na zwykłej łazienkowej wadze. Nie, nie … nie martw się, nie w taki sposób jaki Ci właśnie przyszedł do głowy 🙂 Po prostu wejdź na wagę przed załatwieniem się, a potem po.

Ilość stolca powiązana jest z rakiem jelita grubego, a związek ten dotyczy czasu jaki potrzebny jest aby jedzenie z ust dotarło do toalety. Im stolec jest obfitszy tym krótszy powinien być czas tej podróży. Chociaż może być i tak, że nawet wypróżniając się normalnie istnieją związane z tym problemy, a to dlatego, że być może to co wydaliłeś dziś, zjadłeś 4 dni temu. Na przykład u mężczyzny, który odżywia się zdrowo, w większości warzywami i owocami podróż kału do sedesu może trwać dzień lub dwa, a u mężczyzny, który preferuje bardziej standardową dietę czas ten może dojść do 5 a nawet 6 dni. Można więc załatwiać się normalnie każdego dnia, ale z opóźnieniem. Aby to sprawdzić wystarczy zjeść trochę buraków i zobaczyć w jakim czasie stolec zabarwi się na czerwono. Nie mocz ! O stolcu mowa. Jeśli zabarwienie nastąpi w ciągu doby, maksymalnie w ciągu 36 godzin to oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem osiągasz prawidłową wagę stolca i czas przerobu pożywienia jest prawidłowy.

Gorzej jeśli masz zaparcia, bo nie dość, że związane jest to z wysiłkiem, prowadzi do takich problemów zdrowotnych jak: przepuklina, żylaki, hemoroidy, to jeszcze świadczy o zaleganiu resztek jedzenia w jelitach, a to zły znak. Zaparcia zwykle łatwo zlikwidować przechodząc na dietę warzywną. Zawiera ona błonnik, który zawsze pomaga.

Przejdźmy teraz do wyglądu naszej kupy.

 

 

Idealna kupa to ta typu 3, 4 i 5 – najłatwiejsze do wydalenia. Istotną informacją jest to, że gdy kupa nie daje się spłukać (brudzi muszlę, przyklejając się do niej), bądź długo pływa na powierzchni, prawdopodobnie zawierała dużo tłuszczu. A to znów może oznaczać, że tłuszcz jest z jakichś powodów źle trawiony. Może być też tak, że gdy się załatwiasz słyszysz głośny plusk, czasem taki, że woda z muszli ochlapie Ci pupę. To też jest oznaką nieprawidłowego trawienia, bo prawdopodobnie w stolcu zostały resztki pokarmowe. Najlepiej więc gdy stolec trafia do muszli bez wyraźnego strzału bombowego, (raczej delikatny plusk) unosi się chwilę a potem czysto daje się spłukać.

Kolor – średni brąz do jasnego brązu jest w porządku. Chyba, że zjesz coś co ewidentnie zabarwi stolec, np. zielony szejk, który spowoduje, że i kupa będzie tego koloru, czy np. 10 owoców typu mango, które sprawią, że stolec będzie pomarańczowy, bądź też przyjmujesz jakieś leki, które spowodują odbarwienie. Jeśli wiesz co jesz i to coś nie ma prawa zmienić koloru kupy, to powinien on się mieścić w odcieniach brązu.

No i zapach …. oczywiście kupa nie pachnie, ale nie powinna też cuchnąć. Jeśli ktoś kto po Tobie wchodzi do toalety musi zakładać maskę, oznacza to, że coś jest nie tak. Może to świadczyć o wielu chorobach: celiakii, chorobie Crohna, przewlekłym zapaleniu trzustki czy mukowiscydozie. Zatem jeżeli odpychający odór to jednorazowy przypadek, nie musisz się przejmować, ale jeśli to codzienność to należałoby się tym zainteresować i zwrócić do lekarza.

Nie lekceważ nieprawidłowości związanych z wypróżnianiem, szczególnie gdy taki stan utrzymuje się dłużej. Idź do dietetyka, który przeanalizuje Twoją dietę, albo też od razu do lekarza.

 

Źródło: „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Dr Michael H. Greger, Gene Stone

Żywność Twój cudowny lek” Jean Carper

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge