Czym grozi stłuszczenie wątroby?
Na szczęście stłuszczenie wątroby jest odwracalne, ale jeśli nie zadbamy o to, aby się tej dolegliwości pozbyć możemy doprowadzić do zapalenia, zwłóknienia wątroby a w dalszej kolejności do jej marskości.
Stłuszczenie wątroby to jedna z najczęstszych chorób tego narządu i występuje u nawet 90% osób otyłych. Ogólnie jej przebieg nie daje jednoznacznych objawów ale mogą to być:
– zmęczenie
– złe samopoczucie
– obniżenie sprawności fizycznej
– zaburzenia snu
– pobolewanie po prawej stronie pod żebrami
– podwyższone stężenie glukozy w surowicy
Czasem mogą pojawić się na skórze pajączki, rumień na dłoniach, żylaki czy ciemne plamy na skórze.
Przyczyny powstania stłuszczenia wątroby:
- Alkoholowe – które związane jest oczywiście z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
- Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – związane jest z wysokotłuszczową i wysokowęglowodanową dietą, chorobami metabolicznymi, nadwagą i otyłością, niedożywieniem (chodzi i niedobór białka), cukrzycą, insulinoopornością, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego – Crohna, nadużywaniem leków, chorobami trzustki.
Leczenie stłuszczenia wątroby to przede wszystkim odpowiednia dieta. Jest ona konieczna jeśli chcemy zapobiec dalszym uszkodzeniom tego narządu.
Jeśli interesuje Cię indywidualnie rozpisana dieta zapraszam po więcej informacji TUTAJ
Koniecznie należy:
– ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, a najlepiej wyeliminowanie ich całkowicie z diety. Ich źródłem są tłuste mięsa, podroby, smalec, masło, śmietana, oleje (głównie palmowy)
– wyeliminować z diety tłuszcze typu trans. Ich źródłem są margaryny, wyroby cukiernicze, czekolady, zupy i sosy z proszku, słone przekąski, fast foody.
– zrezygnować ze smażenia
W zamian spożywać dużo warzyw i owoców, chudy nabiał, chude mięso i ogółem produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zamiast smażenia trzeba się przestawić na gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie, duszenie. Dieta w stłuszczeniu wątroby powinna również zawierać pełnoziarniste kasze i pieczywo, brązowy ryż, płatki owsiane oraz razowe makarony. Bardzo szkodliwy dla wątroby jest olej kukurydziany – dodawany jest do jogurtów, napojów, wyrobów cukierniczych, musztard i ketchupów, dlatego należy każdorazowo przeczytać skład produktu, który zamierzacie kupić.
Pamiętajcie – stłuszczenie wątroby jest odwracalne, zwłóknienie może być odwracalne, ale jeśli jest w łagodnym stopniu, natomiast marskość wątroby jest niestety nieodwracalna, dlatego tak ważne jest aby przejść na zdrową dietę i nie dopuścić do rozwoju tej choroby.
Zapraszam również na mój instagram https://www.instagram.com/dietetyk_ewelina_palecka/ gdzie znajdziesz wiele przepisów na pyszne i małokaloryczne dania