Amarantus – wspaniałe właściwości zboża XXI wieku !
Amarantus zwany również szarłatem jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Obecnie został doceniony ponownie jako ogromne bogactwo właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu. W Polsce największe jego uprawy znajdują się na lubelszczyźnie.
Jedną z ważniejszych informacji jest to, że amarantus to bogate źródło łatwo przyswajalnego i najbardziej wartościowego białka. Informacja ta jest z pewnością niezwykle istotna dla wegan czy wegetarian. I co istotne zawiera najwięcej przyswajalnego wapnia ze wszystkich zbóż a jednocześnie nie zawiera glutenu. Kolejny plus to zawartość błonnika, która jest większa niż w innych zbożach – np. ma go trzy razy więcej niż pszenica.
Następnie zawartość witamin i minerałów, w szczególności żelazo. Zawiera go nawet pięć razy więcej niż szpinak. Poza żelazem występują w nim: witaminy A, B, C, D i E a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli chodzi o minerały to poza wapniem i żelazem zawiera także fosfor, cynk, potas i magnez.
W czym amarantus może Ci pomóc ?
W odchudzaniu – jest sycący a jednocześnie zawiera mało kalorii. Dzięki zawartości błonnika przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Przy tym zapobiega niestrawności i wzdęciom.
W kondycji Twojego układu nerwowego – amarantus jak już pisałam zawiera witaminę B, ale nie jakieś tam śladowe ilości, a naprawdę potężną dawkę, zatem spożywając go poprawiamy pracę całego organizmu w tym układu nerwowego. Przy okazji jest dobrym środkiem na stres.
W wyregulowaniu poziomu cukru we krwi – jak wiemy inne zboża np. pszenica powoduje niesamowite skoki poziomu cukru we krwi, natomiast amarantus jest takim zbożem, które działa idealnie jeśli chodzi o skoki glukozy. Jest oczywiście z tych względów zalecany osobom chorym na cukrzycę.
W lepszej kondycji serca – dzięki zawartości kwasów tłuszczowych amarantus obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Doskonale wpływa na utrzymanie dobrej kondycji układu sercowo naczyniowego.
W zachowaniu młodości – zboże to zawiera sporą dawkę skwalenu. Jest to węglowodór wielonienasycony, zaliczany do lipidów, nie będący jednak tłuszczem. Jest składnikiem płaszcza lipidowego naszej skóry i ma właściwości przeciwutleniające. Ponadto mając zdolność wyrzucania wolnych rodników sprzyja zachowaniu młodości na dłużej.
W zachowaniu zdrowia dziecka jeszcze w brzuszku mamy – poza tym, że zawiera dużo żelaza i zapobiega anemii to jednym z jego cennych składników jest również kwas foliowy, tak niezbędny w okresie ciąży w celu zapobiegania wadom wrodzonym nienarodzonego maluszka.
W jaki sposób możemy korzystać z dobrodziejstw szarłatu ?
Występuje on w postaci mąki, płatków, ziarna oraz ziarna prażonego. Ugotowane ziarna amarantusa można dodawać do zup, sałatek, kotletów, deserów, gdzie się tylko chce. Mąkę można łączyć z innymi, bądź wykorzystywać samą do wypieków. Chociaż ze względu na brak glutenu nie jest lepka i nie nadaje się do wszystkiego, dlatego dobrze jest ją mieszać z innymi mąkami. Amarantus występuje w postaci ekspandowanej czyli coś podobnego do ryżu dmuchanego – ten rodzaj można dodawać do sałatek czy deserów zachowując ich doskonały smak.
Olej z amarantusa można stosować zewnętrznie: doskonale działa na suchą skórę i opóźnia procesy starzenia. Stosowany zewnętrznie a także wewnętrznie wzmacnia włosy i skórę.
Jak widać szarłat znajduje zastosowanie w wielu aspektach powodując ochronę naszego zdrowia oraz wyglądu. To wszystko sprawia, że warto się nim zainteresować i zacząć regularnie stosować.
.