fbpx
zdrowie

Aktywuj gen długowieczności

Wszyscy chcielibyśmy żyć dłuuugo, ale przy tym w zdrowiu i w pełni sprawni zarówno umysłowo jak i fizycznie.

Przeprowadza się wiele badań, które mogłyby odpowiedzieć na pytanie jak przedłużyć sobie życie.

Jednym z takich badań były eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach na początku XX wieku. Badanie to obejmuje okres 75 lat, zatem stanowi solidne podstawy do tego aby uznać je za słuszne i prawdziwe.

Podstawą tych badań było ograniczenie kalorii, które doprowadziło do znacznej poprawy zdrowia oraz wydłużenia życia. Chodzi tu jednak o ograniczenie kalorii, nie substancji odżywczych !!!

I tak: efektem ograniczenia kalorii było spowolnienie procesu starzenia, przedłużenie młodości, poprawienie zdolności naprawczych DNA, zmniejszenie szkodliwej aktywności wolnych rodników, obniżenie stężenia insuliny i glukozy, zachowanie płodności w wieku zaawansowanym , zwiększenie zasobów energii, zahamowanie reakcji zapalnych związanych ze starzeniem, zmniejszenie ostrości przebiegu niektórych chorób, a części z nich wyeliminowanie – mowa tu o nowotworach, niewydolności nerek czy chorobach układu krążenia.

Ogółem można określić ten proces: „NIEDOJADANIE BEZ NIEDOŻYWIENIA”. Od stołu wstawajmy nie pełni, a z uczuciem: a może by tak jeszcze zjeść ! 🙂 To znak, że jeść już nie musisz, a sygnał ten to tylko pycha 🙂 Należy ograniczyć węglowodany i białka, a w żadnym wypadku tłuszcze i składniki w nich rozpuszczalne. Doświadczenia na szczurach laboratoryjnych ewidentnie wykazały, że u tych które były karmione wyłącznie węglowodanami wystąpiło przyspieszenie procesu starzenia i śmierć. Te same efekty przyniosło karmienie szczurów wyłącznie białkiem.

sztućce

Współczesne badania stulatków i starszych ujawniły u nich obecność zaktywizowanych genów. Są nimi sirtuiny, które są genami długowieczności (nazwany SIRT-1). U niektórych ludzi, nie wiadomo skąd ten gen jest z góry aktywowany i czasem mówi się o osobach niezbyt dbających o swoje zdrowie : „taaaaa, moja babcia tam zmarła w wieku 102 lat ze szklanką wódki i papierosem w ręku” 🙂 Tak, tak, to był właśnie ten gen.

Ostatnio odkryto, że resweratrol – substancja zawarta w czerwonym winie oraz w skórce winogron – potrafi aktywować ten gen ! Dowiedziono również, że ograniczenie spożywanych kalorii również go skutecznie aktywuje !

W numerze czasopisma Cell z września 2007 roku David Sinclair ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda we współpracy z badaczami z Weill Cornell Medical College i Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych odkrył dwa kolejne geny występujące w komórkach ssaków, które strzegą długowieczności komórek. W sytuacji ograniczenia kalorii geny te wchodziły na zwiększone obroty czyli aktywowały się i chroniły komórki przed starzeniem. Były to geny SIRT-3 i SIRT-4.

Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że ograniczenie kalorii przedłużało życie zwierząt o 30 – 60 %, a w niektórych przypadkach nawet o 300 – 400 %. To niesamowite odkrycie !

Zastanawiano się przez lata dlaczego naśladowanie stanu głodowania miałoby przynosić takie efekty. Wreszcie tajemnica ta została odkryta. Mianowicie podczas spożywania mniejszej ilości kalorii następuje zmniejszenie aktywacji insuliny. Zatem ilość insuliny jaką wytwarzamy przez całe życie, dosłownie kontroluje jego długość. Im mniej insuliny potrzebujemy tym lepiej. Dalej te same badania pokazały, że na przestrzeni 10 lat ryzyko śmierci było dwukrotnie większe u osób z najwyższym poziomem insuliny. Wysoki poziom insuliny ponadto zwiększa ryzyko nadciśnienia, zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka i przyspiesza ich rozwój, przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera, przerostu prostaty, miażdżycy i impotencji.

Zatem aktywacja tych genów jest bardzo prosta: musisz wyeliminować z jadłospisu niepotrzebne węglowodany – wszystkie cukry i skrobię – zminimalizujesz tym sposobem poziom insuliny. Zyskasz wówczas witalność o jakiej nigdy wcześniej nie marzyłeś. Pamiętaj aby przy tym dostarczać do organizmu dobrych tłuszczy. Czyż to nie brzmi wspaniale ?

źródło: „Pierwotne ciało, pierwotny umysł” Nora Godgaudas

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge