fbpx
choroby,  zdrowie w płynie

Odwodnienie organizmu i jego skutki uboczne

Około 75% naszego ciała składa się z wody, zatem nie powinno nikogo dziwić, że wypijanie odpowiednich jej ilości jest bardzo istotne w celu zachowania i poprawienia naszego zdrowia. Jeśli spożywamy nie wystarczającą ilość wody jej stosunek wewnątrzkomórkowy zostaje obniżony w porównaniu z wodą znajdującą się poza komórkami. Sytuacja taka objawia się zatrzymaniem wody w stopach, nogach, ramionach i twarzy. Ponadto nerki mogą zatrzymywać wodę i ograniczać wydzielanie moczu. Symptomy te mogą być niezauważalne bądź też osoba nimi dotknięta może nie kojarzyć ich z odwodnieniem. Sytuacja taka nie jest bezpieczna dla organizmu, ponieważ produkty uboczne metabolizmu nie są usuwane z organizmu w sposób odpowiedni. Osoba, której brakuje wody w organizmie może odczuwać zmęczenie i brak energii. Reumatoidalne zapalenie stawów, dławica, ból w odcinku lędźwiowym a także ból głowy mogą być również efektem odwodnienia organizmu.

                           źródło: thearborsassistedliving.com

Wypijana odpowiednia ilość wody utrzymuje poziom komórkowy w równowadze, a spożywana sól równoważy poziom wody zarówno poza komórkami jak i w ich wnętrzu. Odwodnienie organizmu zaburza te procesy co prowadzi nawet do uszkodzenia komórek.

Wypijanie odpowiedniej ilości wody – czyli koło 8 szklanek dziennie – jest podstawą do tego aby utrzymać organizm w dobrej kondycji i w zdrowiu a także spowolnić proces starzenia. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia efektywne trawienie i usuwanie zanieczyszczeń.

Bardzo ważne jest wypijanie wody na czczo. Po kilkugodzinnym odpoczynku nocnym jest to nawet niezbędne. Najlepiej wypić jedną szklankę samej ciepłej wody a potem drugą z dodatkiem cytryny i miodu. Obie szklanki są bardzo pomocne w oczyszczaniu organizmu. W ciągu dnia wypijaj szklankę wody na pół godziny przed każdym posiłkiem co rozcieńczy Twoją krew i pomoże w przyswajaniu składników odżywczych. Woda zwiększa wydzielanie soków trawiennych co przekłada się na łatwiejsze trawienie pokarmów. Należy uważać i nie pić wody w trakcie przyjmowania posiłków gdyż to stanowi skutek odwrotny. Woda w takim przypadku rozcieńcza soki żołądkowe a to przekłada się na gorsze i wolniejsze trawienie.

Pamiętaj: kawa, herbata, piwo, wino, soki i inne nie nawadniają Twojego organizmu. Wręcz odwrotnie – powodują odwodnienie ! Im więcej spożywasz takich napojów tym więcej pij wody !

 

Źródło: „Vademecum naturalnego zdrowia” A. Moritz J. Hornecker

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge