Czy liczenie kalorii ma sens ?
Liczenie kalorii to ocenianie produktów spożywczych pod względem wartości energetycznej. Taka ocena nie ma kompletnie sensu, gdyż na różniące się od siebie produkty patrzy się z jednego punktu widzenia. Takie podejście powoduje, że nie zwracamy uwagi na jakość produktu ani na to jakie znaczenie ma on dla naszego organizmu. A jest oczywiste, że dla organizmu inne znaczenie mają lody z bitą śmietaną a inne sałatka warzywna, choćby wykazywały tę samą ilość kalorii.
Doskonałym przykładem jest porównanie cukru z tłuszczem. Jeden gram tłuszczu ma 9 kalorii, natomiast jeden gram cukru tych kalorii posiada 4. Stąd pojawił się wniosek, że cukier skoro ma o połowę mniej kalorii to i tylko w połowie jest gorszy od tłuszczu. Takiej teorii trzymają się nawet niektórzy eksperci od odżywiania. Teza ta jest błędna, gdyż cukier przyczynia się nie dość, że do wielu chorób to również do odkładania się tkanki tłuszczowej. Tłuszcz mimo że kalorii ma więcej, ma zupełnie inne znaczenie dla organizmu a i przyczynia się wręcz do spadku masy ciała.
Zatem spożywając nawet większą ilość kalorii ale w postaci jednego rodzaju produktów możemy przyczynić się do utraty masy ciała, natomiast spożywając tych kalorii mniej przy drugim rodzaju produktów przyczynimy się do wzrostu masy ciała.
Warto tu wspomnieć o produktach light. Dodaje się do nich substancje słodzące, które nie mają kalorii, jednak paradoks polega na tym, że powodują one tycie. Do takich wniosków między innymi doszła amerykańska badaczka Susan Swithers, profesor na Purdue Uniwersity. Przeprowadziła ona badania na szczurach, podczas których część z nich karmiono produktami słodzonymi cukrem, a części podawano produkty z dodatkiem substancji słodzących. Wynik wykazał, że szczury karmione substancjami słodzącymi przybierały na wadze szybciej niż te karmione cukrem.
Co jeszcze interesujące: badanie przeprowadzone przez Vasana Ramachandrana z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie w Bostonie wykazało, że ludzie, którzy wypijali codziennie jeden napój zawierający substancje słodzące byli jednakowo narażeni na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cukru we krwi oraz nadwagę jak i ludzie używający cukru.
To jaki wpływ na organizm mają różnej kaloryczności produkty doskonale obrazuje przykład coli i mleka. Na te napoje nasz organizm reaguje zupełnie inaczej mimo że oba mają prawie tyle samo kalorii. W 100 g chudego mleka 0,5 % jest 37 kcal, a w takiej samej ilości coca coli 38 kcal. Jednak po spożyciu mleka ilość kalorii w wątrobie zmniejsza się o 1 procent, natomiast po spożyciu coli zwiększa o 135 procent. Taki wynik pokazało Duńskie badanie.
Jak można zauważyć jedna kaloria to nie zawsze jedna kaloria. Dlatego ich liczenie pozbawione jest sensu. Chcąc się jednak za to zabrać należy wziąć pod uwagę nie tylko ilość kalorii, ale sposób ich przyswajania, przetwarzania w organizmie oraz źródło pochodzenia itd.
.
źródło: „Kalorie pełne kłamstw” dr Hans-Ulrich Grimm
Jeden komentarz
Nitka
Moim zdaniem ma sens, jeśli się to robi z głową, a do tego na bank przyda się darmowa apka Fitatu.