Cebula – łzy zdrowia
Tak popularne warzywo jak cebula okazuje się nie dość doceniane a w większości przypadków używane od tak jako roślina kulinarna ale nie lecznicza. Dlatego też postanowiłam o niej napisać, tym bardziej, że okres jesienny jaki mamy aktualnie za oknami jest idealny aby wykorzystać jej cudowne właściwości.
Cebula zawiera substancje zbliżone pod względem chemicznym do substancji zawartych w czosnku. Zawiera ona siarkę, fosfor, magnez, wapń, cynk, krzem, miedź, oraz zestaw witamin: A, B, C, PP, K. Bogato, jakby nie patrzeć 🙂
Miedź niezbędna jest do regeneracji tkanki płucnej. Żelazo do tworzenia hemoglobiny krwinek czerwonych. Krzem i wapń do budowy i wzmocnienia kości. Fosfor i lecytyna do sprawnego funkcjonowania szarych komórek mózgu. Organiczne związki siarki do wzmocnienia struktury kolagenu paznokci i włosów.
W cebuli znajdują się glikozydy flawonowe oraz inne związki, które mają właściwości detoksykacyjne, bakteriobójcze i przeciw-pasożytnicze. Cebula generalnie wywiera korzystny wpływ na cały układ pokarmowy: pobudza apetyt oraz wspomaga trawienie. Działa również żółciopędnie, żółciotwórczo i moczopędnie.
Zestawienie tartej cebuli wraz z tartym jabłkiem przeciwdziała miażdżycy.
Sok z cebuli obniża ciśnienie oraz stężenie glukozy we krwi. Działa wykrztuśnie na układ oddechowy. Przy suchym kaszlu i zapaleniu oskrzeli sok z cebuli wraz z miodem jest doskonałym lekarstwem.
Sok i miazga są także doskonałe w przypadku:
– wszelakich ran
– oparzeń
– odmrożeń
– owrzodzeń
– urazów
– gośćca
– wysypki
– odcisków
– brodawek
– piegów
– trądziku
Osoby z chorymi nerkami, sercem lub wątrobą powinny ograniczyć spożywanie cebuli. Natomiast podczas przygotowywania surówek czy sałatek z cebulą nie należy dodawać octu, ponieważ kwas octowy utrudnia jej trawienie.
Okłady z miazgi lub soku z cebuli powodują dodatkowe zaczerwienienie skóry, zatem w przypadku ran, czyraków, ropni, owrzodzeń itd. okłady takie można robić z cebuli ugotowanej lub upieczonej. Nie traci ona wówczas swoich właściwości bakteriobójczych natomiast nie wywołuje przekrwienia skóry.
Korzystajcie szczególnie teraz w okresie jesienno – zimowym.
Cebulkę można przecież wykorzystać niemalże w każdym daniu.
.