Zespół jelita drażliwego czy może tylko nietolerancja jednego produktu ?
Zespół jelita wrażliwego (nadwrażliwego, nadpobudliwego) to dość częste schorzenie w ostatnich latach i jedno z tych, które można wyleczyć dietą.
Istnieją produkty, które w sposób szczególny przyczyniają się do wystąpienia tej dolegliwości.
Zacznijmy od mleka. W pierwszej kolejności należałoby przeprowadzić test: wyeliminować z diety mleko i przetwory mleczne na około 3 tygodnie i zobaczyć jaka będzie reakcja organizmu. Jest wielce prawdopodobne, że okaże się, iż jest to nietolerancja laktozy. Oba schorzenia dają identyczne objawy i czasem ciężko zdiagnozować, które z nich jest przyczyną dolegliwości. Propozycja ta oparta jest na badaniach kiedy to włoscy naukowcy przyjrzeli się 77 pacjentom szpitalnym z wywiadem zespołu jelita drażliwego i okazało się, że 74 % z nich nie tolerowało laktozy. Wystarczyło odstawić więc mleko i jego przetwory na 3 tygodnie i wszystkie dolegliwości ustąpiły bądź znacznie się zmniejszyły. Kiedy natomiast mleko wprowadzono ponownie – powróciły i dolegliwości.
Kolejny produkt jaki może powodować dolegliwości jelitowe to słodziki.
Na pierwszym miejscu wśród nich jest sorbitol. Kiedy przebadano 42 zdrowe osoby, u połowy z nich stwierdzono nietolerancję na sorbitol. Osobom tym podano 10 mg sorbitolu co odpowiada np. ilości jaka jest zawarta w 5 gumach do żucia czy łyżce dietetycznego dżemu. 17% z nich po podaniu już tak znikomej dawki miało objawy takie jak w zespole jelita drażliwego.
Na Wydziale Medycznym Walhalla w Nowym Jorku przez okres dwóch lat leczonych było 15 osób z powodu jelita nadwrażliwego. Jednakże ostatecznie okazało się, że jest to nietolerancja sorbitolu. Fruktoza również może powodować takie dolegliwości.
Dlatego zanim stwierdzisz, że masz zespół jelita wrażliwego odstaw na 3 tygodnie sorbitol i najlepiej fruktozę też i sprawdź czy objawy miną.
Sorbitol zawarty jest w brzoskwiniach, soku jabłkowym, gruszkach, śliwkach świeżych i suszonych, gumach „bez cukru”, dietetycznych dżemach i czekoladach.
Pszenica przy objawach ZJN również jest na celowniku. Ponieważ chleb powszedni jest codziennym pokarmem na większości stołów rzadko komu przyjdzie do głowy, że może być po prostu nietolerowany.
Do tej grupy „podejrzanych produktów” należy dodać kukurydzę i kawę. W mniejszym stopniu może to być czekolada, ziemniaki, cebula i owoce cytrusowe.
Jeśli więc masz objawy typowe dla ZJN spróbuj wyeliminować po kolei na 3 tygodnie każdy z tych produktów i zaobserwuj reakcję organizmu, Być może okaże się, że wystarczy wyeliminować jeden z nich i wszystkie dolegliwości ustąpią.
Jeśli po odstawieniu tych produktów zmiany nie nastąpią spróbuj poobserwować swój organizm, zapisywać co jesz w ciągu dnia (dokładnie wszystko) i zwróć uwagę w jakim dniu objawy były silniejsze a w jakim lekko odpuszczały. Być może inny produkt jest winny.
A w tym samym czasie jedz więcej błonnika. Włókna normalizują stolec, a jeszcze lepiej w połączeniu z otrębami. Możesz jeść łyżkę otrąb trzy razy dziennie przez okres 3 miesięcy i zobaczyć efekty. Powinno pomóc. Czyli: warzywa, owoce i otręby mogą być lekarstwem. Warto spróbować.
Tak przy okazji błonnik i otręby pomagają również przy uchyłkowatości jelita. Po prawie dwóch latach badań i testów przeprowadzonych przez chirurga dr Neil’a S. Painter’a ze szpitala Manor Hause w Londynie na 70 chętnych okazało się, że dieta wysokoresztkowa działa. 89 % pacjentów doznało całkowitego ustąpienia dolegliwości. Doktor twierdzi, że ilość otrąb trzeba dostosować do siebie indywidualnie zaczynając od jednej łyżeczki dziennie do nawet 3 łyżek trzy razy dziennie. W zależności od samopoczucie pozostawić odpowiednią dla siebie ilość.
Źródło: „Żywność Twój cudowny lek” Jean Carper