Niebezpieczeństwo nadmiaru fosforu we krwi !
Nadmiar fosforu zwiększa niebezpieczeństwo niewydolności nerek,
chorób serca oraz przedwczesnej śmierci !!!
Nadmiar fosforu powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych,
przyspiesza starzenie oraz utratę masy kostnej !!!
Fosfor występuje w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych. Prawdopodobnie konsumujesz go dwa razy tyle niż potrzebuje Twój organizm. Jednak samo to, że go zjadasz nie jest problemem. Problem tkwi w tym w jakiej ilości Twój organizm go przyswoi.
Na przykład fosfor z produktów zwierzęcych występujący tam w postaci związków zwanych fosforanami jest dużo bardziej wchłaniany przez organizm niż fosfor w postaci fitynianów występujący w roślinach. Najgorszy jest jednak fosfor znajdujący się w dodatkach do żywności. Jest to związek fosforanowy dodawany np. do coca coli – gdyby nie on coca cola byłaby czarna jak smoła. Związki fosforanowe dodawane są również do mięsa w celu poprawienia koloru.
Wracając do przyswajalności to:
-
organizm ludzki przyswaja mniej niż połowę fosforu z roślin
-
organizm ludzki przyswaja około 3/4 fosforu z produktów zwierzęcych
-
sztucznie dodawane fosforany do żywności przyswajane są w prawie 100%
Dodatki fosforanowe pakowane są w dużych ilościach do mięsa niestety, po to aby miało lepszy kolor i żeby zmieściło więcej wody (to zrozumiałe, bo zwiększa się waga mięsa). Nie dość, że mięso już zawiera w sobie fosfor, to dodając te związki występuje go już wówczas zdecydowanie za dużo.
Wnioski z pierwszych badań nad fosforanami wykazały, że są one szczególnie niebezpieczne dla osób z chorymi nerkami, gdyż osoby takie mają obniżoną zdolność wydalania nadmiaru fosforu, ale po czasie kolejne badania wykazały, że nadmiar fosforu jest niebezpieczny dla każdego z nas.
Fosforany wstrzyknięte do mięsa, oraz żywności wysoko przetworzonej są „toksyczne dla układu krwionośnego” –
upośledzają krążenie krwi na kilka godzin po ich zjedzeniu !!!
Dodatek fosforanów do mięsa przyspiesza milion razy wzrost najbardziej niebezpiecznej bakterii znajdującej się w żywności – Campylobacetr.
W jaki sposób możesz uniknąć dodatkowego fosforu znajdującego się w żywności ? Po prostu unikaj takiej wysoko przetworzonej, a jeśli już to robisz, to patrz na skład. Zwykle jest on ujęty jako cząstka wyrazu, np. pirofosforan czy trójfosforan. Niestety ale nie dowiemy się jaka ilość tego składnika została dodana do mięsa, gdyż producenci nie mają obowiązku ujawniać jakie dodatki zostały wstrzyknięte do mięsa. Niemniej kurczaki okazują się najgorsze: badania przeprowadzone w supermarketach wykazały, że 90% sprzedawanego tam mięsa z drobiu nafaszerowana jest dodatkami fosforanowymi.
Źródło: „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Dr Michael H. Greger