6 naturalnych sposobów na odstraszenie kleszczy
Kleszcze to prawdziwa zmora grzybiarzy, ludzi lubiących naturę i spacery po lesie, po parku, biegaczy…. Znam takie osoby, które tylko i wyłącznie ze względu na lęk przed kleszczami nie korzystają ze świeżego powietrza w lesie. Fakt, w aptekach są dostępne środki „chroniące” nas przed kleszczami, ale z doświadczenia innych i swojego wiem, że nie koniecznie one działają. Ponadto jeśli używasz ich często z pewnością nie podziałają korzystnie na Twoje zdrowie.
Są jednak naturalne sposoby (niektóre z nich przetestowałam), które naprawdę działają.
źródło: www.zdrowie.dziennik.pl
Oto one:
- Czosnek
Wiem, że nie koniecznie pięknie pachnie, ale działa. Komary i kleszcze go nie znoszą. Jeśli niemal codziennie korzystasz ze spacerów po lesie czy parku to trochę lipa jeść czosnek na okrągło, albo chodzić z jego ząbkami przy sobie. Jeśli jednak wypadasz do lasu od czasu do czasu np. akurat na grzyby można włożyć ząbek czy dwa do kieszeni jednej, drugiej i skutecznie odstraszyć kleszcze.
Jeśli Ty sam nie znosisz tego zapachu to poniżej kolejne metody 🙂
- Czystek
Napar z czystka nie dość, że zdrowy to mega skuteczny w walce z kleszczami. No ale nie wystarczy wypić jednej szklanki przed wyjściem do lasu – i dla zdrowia i dla ochrony antykleszczowej należy pić szklankę naparu z czystka dziennie. Zapach, który wydziela nasze ciało jest dla nas neutralny natomiast dla kleszczy nieznośny.
- Olejki eteryczne
Jeszcze lepsza metoda dla tych, którzy nie pamiętają o wypijaniu czystka a czosnku nie cierpią 🙂 Olejkiem eterycznym wystarczy się wysmarować czy spsikać sprayem przed wyjściem do lasu czy parku. Dla kleszczy te zapachy to koszmar. Olejek taki można kupić np. w sklepie ze zdrową żywnością. Najskuteczniejsze zapachy to: paczula, goździk, cytryna, mięta, szałwia. Wystarczy wysmarować ciało i ochrona gotowa.
Możemy przygotować sobie całą butlę fajnego sprayu: szklanka wody, 1/4 szklanki oliwy z oliwek, kilka kropel dowolnego olejku, trochę soku z cytryny. Można dodać liście mięty, melisy czy bazylii. Całość wymieszać, wlać sobie do butelki z atomizerem i pryskać na ciało co jakieś dwie godziny. Dla nas to nawet fajny i przyjemny zapach a dla kleszczy katastrofa. Komary też nie lubią takich aromatów 🙂
- Witamina B
Jeśli suplementujesz tę witaminę problem z kleszczami nie powinien Ciebie dotyczyć. Kleszcze nie lubią zapachu jaki wydziela ciało osób przyjmujących witaminę B. Oczywiście mowa tu o regularnym przyjmowaniu witaminy.
- Kocimiętka
Ta roślina przegoni komary, kleszcze i mszyce z Twojego ogródka. Posadź ją w ogrodzie czy w doniczce na tarasie a będziesz grillować w spokoju.
- Higiena
Kleszcze lubią pięknie pachnące ciało: mydła, perfumy, dezodoranty, kremy, itp. więc przed wyjściem do lasu nie używaj takich specyfików. Kleszcze lubią również zapach ludzkiego potu, zatem przed wyjściem do lasu weź prysznic używając najlepiej szarego mydła, nie używaj kosmetyków, osłoń ciało: długie rękawy, długie nogawki, nakrycie głowy.
Po powrocie idź ponownie pod prysznic i dokładnie się obejrzyj, szczególnie miejsca za kolanami, w zgięciach łokciowych, okolice pępka.