fbpx
choroby,  mięso,  nowotwory,  substancje toksyczne

Smażenie jak bierne palenie

Większość przypadków zachorowania na raka płuc przypisuje się paleniu papierosów, ale w około 1/4 przypadków występuje u osób niepalących. Część takich przypadków wiąże się z biernym paleniem ….. w kuchni. Chodzi o rodzaj rakotwórczych oparów powstałych podczas smażenia.

Tłuszcz zarówno roślinny jak i zwierzęcy w momencie podgrzania go wydziela lotne substancje toksyczne o właściwościach mutagennych. Zaczyna się to jeszcze przed osiągnięciem punktu dymienia.

Zachorowalność na raka płuc zależy również od tego co jest smażone. Przeprowadzone badanie w Chinach dowiodło, że smażąc mięso jest się trzy razy bardziej narażonym na tę chorobę, niż gdy smaży się produkty innego rodzaju. Mieszkanie w sąsiedztwie restauracji jest już ryzykowne, szczególnie chińskich, bądź punktów z grillem. Wdychanie takich wyziewów to kontakt z dużą dawką PWA czyli policyklicznymi węglowodorami aromatycznymi, które są jednym z rakotwórczych czynników w dymie papierosowym. Jest prawdopodobne, że ma to związek z przygotowywaniem smażonych ryb, gdyż to właśnie one powodują, że w oparach znajduje się najwięcej PWA.

Chociaż każde mięso może wydzielać rakotwórcze związki podczas smażenia to jednak bekon bije je wszystkie na głowę. W jednym z badań ustalono, że opary boczku powodują cztery razy więcej mutacji DNA niż np. stek wołowy. Związki jakie wydzielane są podczas smażenia boczku to nitrozoaminy, które również występują w dymie papierosowym. Tak przy okazji w jednej parówce znajduje się tyle tych substancji co w 4 wypalonych papierosach.

Zwracając uwagę na powyższe informacje rozsądnym byłoby, jeśli już smażysz, wietrzyć kuchnię podczas tego procesu, a najlepiej w ogóle tego nie robić – przecież każdy z nas wie, że smażone potrawy są niezdrowe.

Źródło: „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Dr Michael H. Greger Gene Stone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge