Wylecz się przyprawą z Twojej kuchni – czyli co potrafi oregano !

 

 

Przyprawę jaką jest oregano większość kojarzy z dodatkiem nadającym potrawom specyficzny smak. Niewiele osób jednak wie, że używając tej przyprawy wspomaga swoje zdrowie.

Oregano ma niezwykłe właściwości lecznicze i nie powinno zalegać jedynie szuflady z przyprawami a być używane jak najczęściej.

Oregano doczekało się badań dotyczących jego właściwości. Przeprowadziły je między innymi: Uniwersytet Georgetown w USA, Uniwersytet Boloński we Włoszech, Uniwersytet Tennessee w USA, Uniwersytet w Thessalonikach w Grecji, Uniwersytet Cornell w USA. Ich wyniki niezbicie pokazały, że ziele to niszczy ogromną ilość wirusów oraz pasożytów. Rząd federalny USA przetestował wyciąg z niektórych odmian oregano i okazało się, że zabił on niemalże wszystkie z testowanych zarazków, m.in. bakterię E coli, Salmonellę, Listerię, Staphyllococcus i Pseudomonas. To nie wszystko, gdyż po jakimś czasie kolejne badania przeprowadzone tym razem w Kanadzie wykazały kolejne niszczycielskie wobec bakterii właściwości. Oregano potrafiło zniszczyć zarazki z grup Aspergillus, Bacillus, Campylobacter, Candida, Giargia, Helicobacter, Shigella i inne.

W części naziemnej tej rośliny, tj kwiatach, liściach i łodyżce znajdują się sole mineralne: wapń (1600 mg na 100 g), żelazo (50 mg na 100 g), magnez (280 mg na 100 g), oraz cynk, miedź i potas. Ponadto oregano zawiera witaminę C, beta karoten, witaminy z grupy B oraz witaminę K.

Wyciąg z oregano jest niezwykle silnym antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i antywirusowym.

git_vit_oregano_04

Poza wcześniej wymienionymi wyciąg z oregano jest skuteczny w walce z:

– paciorkowcami

– pałeczką jelitową

– gronkowcem

– wirusem grypy

– opryszczką na ustach i organach płciowych

– półpaścem

– drożdżakami (w tym Candida)

– łuszczycą

– egzemą

– łupieżem

Właściwości przeciwutleniające oregano są 42 razy większe niż jabłek, 30 razy większe niż ziemniaków, 12 razy większe niż pomarańczy i 4 razy większe niż borówek !!!

Lista schorzeń i dolegliwości na jakie oregano wywiera pozytywny, leczniczy wpływ nie jest jeszcze skończona, oto kolejne z nich, w których przypadku warto sięgnąć po to ziele (albo bardziej jego wyciąg):

– przeziębienia

– stany zapalne dróg oddechowych

– choroby płuc

– przewlekłe zapalenie oskrzeli

– chrypka

– zmęczenie i rozdrażnienie

– skołatane nerwy

– brak apetytu

– trudności z trawieniem

– bolesna menstruacja

– bóle głowy

Oregano odtruje także Twój organizm, wyreguluje pracę jelit, dobrze wpłynie na przewód pokarmowy, ma właściwości wiatropędne, rozkurczowe i przeciwwymiotne, działa moczopędnie, żółciopędnie i napotnie. Wyciąg z oregano jest skuteczny w trudno gojących się ranach, ropnych wypryskach, zapobieganiu odleżynom a także przy świądzie. Łagodzi skutki użądleń, a kąpiel z jego dodatkiem oczyszcza cerę trądzikową i z zaskórnikami oraz działa odświeżająco, ujędrniająco i odkażająco.

Jak widać lista przypadłości, przy których oregano ma zbawienne działanie jest dość pokaźna. Badania nad tą rośliną wciąż trwają, zatem nie wiadomo czego jeszcze doczekamy ?

Warto zatem używać tej przyprawy w kuchni a dodatkowo zakupić wyciąg z tej rośliny i wykorzystywać owy cud natury !

.

1 komentarz

  1. Wszystkie mieszanki garam masala, aczkolwiek zawieraja podobne lub identyczne skladniki, roznia sie sposobem ich mieszania i wzajemnymi proporcjami, tym niemniej koncowy rezultat odpowiada wymogom klasycznej kuchni indyjskiej. W przepisach na sporzadzanie masala podaje sie czesto skladniki zastepcze, ktore najbardziej przypominaja oryginalne, jednak znawcy i smakosze zaopatruja sie w oryginalne indyjskie przyprawy.

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge