Ta informacja odbierze Ci apetyt. Czyli co znajduje się w nutelli ?

 

Nutella znana jest na całym świecie. Któż nie zna smakowitego kremu, którym smarujemy kanapki dla dzieci czy naleśniki, podajemy do deserów itd. Kojarzy się tez bardzo zdrowo: bo kakao, bo orzechy …… No i tu jest właśnie problem. Bo ten skład nie jest aż taki zdrowy, a w sumie to nawet bardzo nie zdrowy.

Oto co znajduje się w nutelli

 

źródło: ekogazeta.eu

 

 

Samo przeczytanie składu tak nie przeraża jak zobaczenie co tak naprawdę jemy i jakie są tego proporcje. Pewnie następnym razem zastanowisz się zanim posmarujesz tym kromkę chlebka dla dziecka. Tym bardziej, że :

Olej palmowy zawarty w nutelli aby nadawał się do wykorzystania w przemyśle spożywczym poddawany jest rafinacji i utwardzeniu. I to właśnie w tym momencie podczas podgrzewania oleju do temperatury ponad 200 stopni powstają szkodliwe dla zdrowia estry kwasów tłuszczowych glicydolu (GE) oraz estry kwasów tłuszczowych 3-monochloropropanediolu (3 MPCD) oraz 2-monochloropropanediolu (2 MCPD).

GE – składnik genotoksyczny, mutagenny i potencjalnie rakotwórczy

3 MPCD – potencjalnie rakotwórczy dla człowieka

W produktach spożywczych występuje on pod nazwami : olej palmowy, tłuszcz utwardzony, olej roślinny utwardzony, tłuszcz częściowo utwardzony.

Komisja Europejska (KE), Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa żywności (EFSA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie od wczoraj ostrzegają przed spożywaniem oleju palmowego. Już w 2014 roku Komisja Europejska wydała zalecenie o monitorowaniu przez Państwa Członkowskie występowania w żywności powyższych składników jako potencjalnie rakotwórczych. Dr Helle Knutsen, prezes CONTAM, części EFSA, zajmująca się zanieczyszczeniem żywności, stwierdziła, że istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że glicydol jest toksyczny i rakotwórczy.

Poza olejem palmowym nutellę czyni bardzo niezdrową również cukier, a bardziej jego ilość. Jest gigantyczna. Na porcję nutelli przypada 21 gram, to jest aż 4 łyżeczki cukru !!!

Istnieje mnóstwo innych smarowideł na kanapki, więc proponuję wywalić z kuchni nutellę i zastąpić czymś bardziej zdrowym.

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge