Schabowy z ziemniakami – dla Ciebie pychotka a dla Twojego organizmu kłopot !

żródło: garnek.pl

Dlaczego ziemniaki ze schabowym czy bułka z serem to niezdrowe posiłki?

Wśród połączeń pokarmowych jest to chyba najgorsze połączenie: białko i skrobia.

Z pewnością kojarzysz uczucie pełności w brzuchu po np. obiedzie. To jest właśnie wina tego połączenia. A jak wiemy na polskich stołach jest to najczęstsza kombinacja: ziemniaki plus mięso, ryż plus mięso czy kanapka z serem.

Cała niekorzyść tego połączenia opiera się na trawieniu. Skrobia trawiona jest już w jamie ustnej natomiast biało w żołądku. Więc są to dwa odmienne procesy trawienne.

Gdy jemy tylko skrobię to zostaje ona rozłożona na cukry już w jamie ustnej. Sok żołądkowy dostosowuje się automatycznie do takiego rodzaju pokarmu i dalej trawi część skrobi. Uwolniony pod wpływem żucia cukier w żołądku zostaje ustabilizowany tak aby nie fermentował. Do strawienia znów białka żołądek dostosowuje się inną kwasowością niż w przypadku skrobi. Jeśli spożywamy te dwa rodzaje pokarmów naraz występują trudności w trawieniu, jest ono spowolnione oraz pokarmy do końca nie zostają strawione. Istotna jest również ilość spożytego pokarmu. Jeśli jest jego nadmiar może spowodować fermentację skrobi.

Również bardzo trudne zadanie ma trzustka, której ciężko poradzić sobie z dwoma rodzajami pokarmu, a w dalszym ciągu obciążone zostają jelita, zarówno cienkie jak i grube.

Co w efekcie otrzymujemy ? Część niestrawionego białka zaczyna gnić, a część skrobi fermentować. Zaczynamy wówczas odczuwać wzdęcie jelit.

Zestawienie pokarmów białkowych ze skrobiowymi zaburza równowagę kwasowo – zasadową co dodatkowo utrudnia procesy trawienne.

Ciężkie przykłady kombinacji białka i skrobi to:

  • chleb i ser
  • mięso i ziemniaki
  • kurczak i ryż
  • ser i spagetti
  • kiełbasa i frytki
  • ryba i krokiety ziemniaczane

źródło: „Sztuka łączenia pokarmów” Jan i Inge Dries

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge