fbpx
dodatki do żywności,  substancje toksyczne,  zdrowie

Na ile stwierdzenie „pojemniki bezpieczne do używania w kuchenkach mikrofalowych” mija się z prawdą ?

Na rynku istnieje wiele wszelakich pojemników, z przeznaczeniem do przechowywania żywności oraz do przygotowywania w nich potraw, w tym w kuchence mikrofalowej. I te ostatnie właśnie mam na myśli. Wykonane są one zwykle z tworzywa sztucznego. Czy oznaczenie na opakowaniu, że „ten” pojemnik jest bezpieczny do używania w mikrofalówce to tylko teoria ? TAKtylko teoria. Niestety. Pojemniki te po podgrzaniu uwalniają do żywności toksyczne dawki substancji o nazwie bisfenol A (BPA). Zostały przeprowadzone testy na 10 różnych rodzajach pojemników. Podgrzano w nich żywność w kuchence mikrofalowej. Co się okazało ? Że bisfenol A uwalniał się z każdego z nich. To, że się uwalniał to mało powiedziane. Były go takie ilości, które naukowcy uznali za wystarczające do spowodowania uszkodzeń neurologicznych i rozwojowych u zwierząt laboratoryjnych. Podczas badań w USA obecność BPA stwierdzono w organizmach 93 % badanych. W Europie natomiast jest to około 90 % badanych (w tym dzieci).

Substancja ta obecna jest nie tylko w plastiku i wyściółce metalowych puszek. Jest ona również w tackach z mrożonkami, opakowaniach zup gotowych do podgrzania w mikrofali, oraz w plastikowych opakowaniach z żywnością dla dzieci. Owszem, w którymś tam roku, chyba w 2011 został wprowadzony zakaz używania BPA w butelkach dla dzieci, a na niektórych opakowaniach możecie wyczytać: „wolny od BPA” czy coś podobnego. Mhm ….. ale zamiast bisfenolu A dodano bisfenol AB, albo AF, albo inny składnik zaburzający gospodarkę hormonalną..

BPA testowany na roślinach powodował trudności z ich kiełkowaniem, na rybach, myszach, szczurach oraz ludzkich komórkach w warunkach in vitro oraz ogółem na populacjach ludzkich powodował deformację embrionów oraz upośledzenie dojrzewania układu nerwowego.

Ponadto dowiedziono, że:

  • powoduje rozwój raka piersi i prostaty
  • zaburza prawidłowy rozwój i dojrzewanie płciowe
  • obniża płodność
  • może powodować cukrzycę oraz otyłość
  • zaburza funkcjonowanie hormonów tarczycy
  • zaburza libido i powoduje problemy z erekcją
  • zakłóca metabolizm

Nawet niewielkie ilości BPA mogą wywołać zmiany w komórkach.

Nie ma czegoś takiego jak: bezpieczne do użytku tworzywo sztuczne – mówi Frederick von Saal, badacz z Uniwersytetu Missouri.

Napisałam o podgrzewaniu żywności, ale oczywiście sprawa dotyczy również jej przechowywania. Nie koniecznie musimy podgrzać tworzywo, żeby wydostał się ten składnik i trafił do żywności, wystarczy zamknąć w nim drugie śniadanie i zabrać do pracy. Oczywiście podczas podgrzania uwolnią się dużo większe jego ilości.

Zachęcam zatem do kupowania żywności zamkniętej w szklane pojemniki, słoiki, itd., do kupowania ryżu czy np. kaszy luzem, nie w woreczkach, a już na pewno do nie gotowania w tych workach – w wysokiej temperaturze wszystko z woreczka ląduje w waszej kaszy !

Nie da się całkiem uniknąć tworzyw sztucznych, ale da się zdecydowania ograniczyć z nimi kontakt. Starajcie się to robić, proszę Was !

p.s. W Korei, Japonii, Kanadzie i niektórych stanach USA dodawanie bisfenolu A zostało zakazane.

Źródło: „Naturalny detoks” dr Bruce Fife

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge