fbpx
choroby,  mięso,  zdrowie

Chcesz uniknąć infekcji układu moczowego ? Unikaj mięsa drobiu !

To, że infekcje pęcherza moczowego biorą się z przemieszczania bakterii z odbytu w okolice pochwy wiadomo od lat 70 tych XX wieku. Ale potrzeba było czasu aby dowieść, że bakterie E coli, które znajdują się w jelitach powodują wylęganie się infekcji w układzie moczowym. Następnie musiało minąć kolejnych wiele lat do momentu znalezienia winnego tym infekcjom. I co się okazało ? Winę ponosi DRÓB ! Badacze z Uniwersytetu McGilla wykryli drobnoustroje E coli w ubojniach drobiu. Zatem jest to choroba odzwierzęca.

Czy można uniknąć zakażenia ? A no właśnie nie za bardzo, bo wystarczy kontakt z surowym mięsem. Nie ma więc znaczenia czy drób będziemy piekli czy gotowali i jak długo. Niektóre szczepy E coli są odporne na leczenie antybiotykami i bakteria ta mnoży się dodatkowo w jelitach stając się ich główną składową.

Podczas przeprowadzonych badań okazało się, że na naszym kuchennym blacie znajduje się więcej bakterii kałowych niż na muszli klozetowej. To przerażające, dlatego postanowiono sprawdzić czy sterylne warunki pozwolą uniknąć zakażenia. 60 rodzinom przywieziono surowego kurczaka i poproszono o jego przygotowanie. Po robocie badacze wrócili i znaleźli bakterie pochodzące z kurzych odchodów na blacie kuchennym, na desce do krojenia, na klamkach, na drzwiach do lodówki itd. Rodziny te nie wiedziały na czym badanie ma polegać. Dostali kolejne porcje kurczaka ale tym razem pouczono ich aby po ukończeniu przygotowywania potrawy wymyli dokładnie kuchnię detergentami: deskę, blat kuchenny, klamki i inne. I tym razem znaleziono bakterie w kuchni, były to mniejsze ilości niż za pierwszym razem ale były.

Zrobiono więc kolejne podejście i poproszono o użycie wybielacza po zakończonym przyrządzaniu jedzonka. Sprzęt został zanurzony w wybielaczu, a elementy stałe typu blat polane nim i pozostawione na 5 minut. Efekt nadal był przykry. Mimo, że stopień skażenia kuchni był o wiele mniejszy to nadal bakterie znaleziono.

Cokolwiek więc nie zrobisz nie pozbędziesz się do końca bakterii kałowych z drobiu.

Kilka słów na pocieszenie: bakterie z kurczaka utrzymują się w jelitach przez 10 dni od momentu kontaktu z mięsem, nasze dobre bakterie są w stanie w tym czasie je zwalczyć.

No ale teraz znów kilka słów mało krzepiących: bo problem polega na tym, że kurczaka w większości domów je się częściej niż raz na 10 dni 🙁

TUTAJ możesz przeczytać jak pozbyć się bakterii E coli z organizmu: 

źródło: „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Dr Michael H. Greger Gene Stone

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge