fbpx
choroby,  jelita

Celiakia, nadwrażliwość na gluten i przepuszczalność jelit

Celiakia to jedna z najdokładniej zbadanych chorób autoimmunologicznych. W zasadzie jest to jedyna choroba dla której ustalono wpływ środowiska: mianowicie gluten w pszenicy, życie i jęczmieniu. W przypadku tej dolegliwości przeciwciała atakują jelita i inne tkanki jako skutek uboczny reakcji na gluten. Nasze jelita wyścielane są mikrokosmkami, które zużywają się przy kontakcie z glutenem. To znów skutkuje tym, że nie mogą one prawidłowo funkcjonować i wypełniać swojej roli, np. zaburzone jest wchłanianie mikroelementów. To z kolei prowadzi do niedożywienia (nie mylić z wygłodzeniem), a osoby chore na celiakię czują się zmęczone i przygnębione. Jak widzicie wygląda to jak domino i nie ma innego wyjścia dla chorych osób jak tylko stosowanie ścisłej bezglutenowej diety.

źródło: mamotoja.pl

A nadwrażliwość na gluten ? Osoby z tą przypadłością w przypadku kontaktu z glutenem mają takie same objawy: zmęczenie, bóle głowy, przybieranie na wadze i kilka innych. Jednak różnica jest taka, że przy nadwrażliwości nie zostają uszkodzone mikrokosmki jelitowe przy kontakcie z glutenem. To jednak nie zwalnia przed wyeliminowaniem z życia glutenu, gdyż w innym przypadku mogą rozwinąć się choroby takie jak: otyłość, cukrzyca, choroby serca, demencja i inne. Należy tu również wymienić Hashimoto, które w przypadku nadwrażliwości występowało najczęściej. Co istotne celiakia reaguje konkretnie na gluten a nadwrażliwość na gluten powinna raczej nazywać się nadwrażliwością na pszenicę, gdyż organizm reaguje również na inne składniki tego zboża. Jednym słowem nadwrażliwość na gluten inicjuje wiele układowych chorób autoimmunologicznych. Odkryto, że u tych osób występują przeciwciała na poziomie 46%, a ta nadmierna ich ilość w krwiobiegu może niszczyć tkankę w mózgu, wątrobie czy tarczycy czy jeszcze gdzie indziej.

Zarówno celiakia jak i nadwrażliwość na gluten ma związek

z powstałymi w późniejszym czasie chorobami autoimmunologicznymi.

I co ma z tym wspólnego przepuszczalność jelita ? Częstotliwość występowania jelita drażliwego wraz z celiakią to tylko 1%, natomiast wraz z nadwrażliwością na gluten to już 30%. Reszta czyli te 70% mimo iż żadnej nadwrażliwości nie mają i tak czują się lepiej gdy gluten odstawią.

Zdrowe jelita to zdrowa reszta organizmu. To tu zaczyna się większość chorób, jeśli nie wszystkie. Jeśli do jelit dostarczasz pokarmy, które ciężko strawić, między innymi gluten, powstają w nich ogniska zapalne i zostają zniszczone korzystne bakterie. Flora bakteryjna jest zaburzona, pokarmy zamiast być strawione – fermentują, tworzą się gazy i wzdęcia. Jelita stają się coraz bardziej przepuszczalne, a liczba przeciwciał w krwiobiegu rośnie. Bardzo ważny jest fakt, że przepuszczalność jelita podnosi się po kontakcie z glutenem bez względu na to czy ktoś choruje na celiakię, czy ma nadwrażliwość na gluten, czy jest zdrowy.

Gluten wywołuje przepuszczalność jelita w ciągu 5 godzin od spożycia !

Jeśli jesteś zdrowy uszkodzenia ustąpią po 36 godzinach, ale jeśli masz nadwrażliwość czy celiakię to już niekoniecznie. Nabłonek jelita regeneruje się bardzo szybko, w ciągu 3 do 7 dni nawet. Osoba zdrowa gdy zje kromkę chleba spowoduje rozdarcie nabłonka, ale on się zregeneruje, gdy zje tosta na kolację, nabłonek również się zregeneruje i tak powiedzmy w kółko – DO CZASU. W pewnym niestety momencie jelita nie dadzą rady i powiedzą STOP. Nie będą się już regenerowały, a Twoje zdrowie zacznie się pogarszać.

Jeśli masz któryś z poniższych objawów powinieneś wykonać badania na nietolerancję glutenu czy celiakię:

  • niedobór żelaza, którego nie można było zwiększyć za pomocą suplementu

  • zaburzenia gęstości kości

  • nerwica, depresja

  • przewlekłe zmęczenie

  • opóźnione pokwitanie

  • zaburzenia w rozwoju fizycznym np. niski wzrost

  • problemy z wątrobą i przewodem żółciowym

  • ból stawów

  • blady, cuchnący stolec

  • blade ranki w ustach

  • neuropatia obwodowa

  • częste bóle brzucha, wzdęcia

  • choroba Duhringa

  • mrowienie w nogach

  • odbarwienie zębów, utrata szkliwa

  • powtarzające się poronienia

  • niewyjaśniona niepłodność

  • niewyjaśniona utrata wagi

  • wymioty

I jeszcze jedna ciekawostka. Przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze. Badania wykazują, że aż 86% osób z celiakią ma powiększone czoło, tzn takie tzw „wysokie”. Ludzka twarz jest podzielna na trzy równe odcinki: od czubka brody do czubka nosa, od czubka nosa do górnej krawędzi oczu, oraz od górnej krawędzi oczu do krawędzi włosów. Jeśli odcinek od krawędzi oczu do krawędzi włosów czyli czoło jest wyższe, masz ponadto jeden lub więcej objawów wymienionych wyżej, warto się bliżej przyjrzeć swojej osobie, lub zrobić badania.

Źródło: „Uszkodzenia autoimmunologiczne – ukryta przyczyna chorób” dr Tom O’Bryan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge