fbpx
zdrowie

Z czym się to je ? Czyli zasady łączenia posiłków

Jedzenie wbrew pozorom to skomplikowany proces …. Źle się wyraziłam – jedzenie to prosta sprawa, natomiast odżywianie to już poziom wyżej. Wszyscy mam nadzieję wiedzą jak ogromny wpływ ma na nasz organizm. Wiemy, że trzeba jeść dużo warzyw i owoców, unikać używek, nie spożywać produktów przetworzonych itd. A jak wielu z Was, drodzy Czytelnicy wie czy mięso można spożywać wraz z ziemniakami, czy warzywa można połączyć z tłuszczem?

Do trawienia poszczególnych składników pożywienia potrzebujemy innego enzymu aby ten składnik przetworzyć, przyswoić a następnie wydalić.

Dobrym przykładem dla zobrazowania tematu jest wyobrażenie sobie lub nawet wykonanie takiej oto czynności: wrzućcie do gara mięso, warzywa, ziemniaki, jakieś ciasto, czy cukierki, kawę, sok owocowy, pieczywo, zmieszajcie to wszystko, przykryjcie pokrywką, zostawcie w temperaturze prawie 40 stopni i poczekajcie do kolejnego dnia, ba, poczekajcie kilka dni ………. Czy oczami wyobraźni widzicie co się z tym stanie ? Dokładnie tak wygląda zawartość waszego żołądka. Przecież to co dziś zjecie nie zostaje w całości wydalone, tym bardziej, że jedzone jest razem i żołądek nie jest w stanie tego strawić i zbiera z dnia na dzień resztki, które potem gniją, fermentują i towarzyszą nam całymi, długimi dniami.

Zerknijcie na tabelę poniżej i odpowiedzcie sobie na pytanie w jaki sposób Wy łączycie produkty

1. Produkty

białkowe

2. Tłuszcze

i produkty „żywe”

3. Produkty

węglowodanowe

Mięso, ryby, jaja, rosoły

bakłażany, fasola, bób

orzechy, ziarna słonecznika, produkty mleczno – kwaśne

Smalec, masło, oleje, zielenina, owoce suszone, warzywa surowe i suszone (oprócz ziemniaków), soki z warzyw i owoców, grzyby, wino wytrawne, mleko Pieczywo, kasze, ziemniaki, wyroby mączne, makarony, naleśniki, miód, cukier i wyroby go zawierające, dżemy, konfitury, cukierki, ciasta, ciastka.

1 można łączyć z 2

2 można łączyć z 3

1 nie można łączyć z 3

Spodziewam się, że ten zestaw może być nie do zaakceptowania, bo jak tu zjeść kanapkę bez plastra wędliny, kaszę bez sosu z mięsem, ziemniaki bez schabowego ? No cóż …. To jest jedyna słuszna opcja odżywiania jeśli chcecie być zdrowi, trawić szybciutko pokarmy, nie mieć zaparć czy innych problemów trawiennych, poprawić swój metabolizm i nie dopuścić do odkładania się resztek w organizmie. Odżywiając się w sposób zawarty w tabeli poczujecie się lekko, wypoczęci, będziecie mieć więcej energii, poprawi się Wasze samopoczucie psychiczne.

Na koniec kilka cennych rad dotyczących spożywania poszczególnych grup produktów:

1. Jeśli już jecie mięso (czego jestem przeciwnikiem) najlepiej zapiekajcie je w piekarniku. Nie smażcie i nie gotujcie. Jedzcie je z dużą ilością warzyw – zneutralizuje to szkodliwą działalność tłuszczów.

2. Na strawienie mięsnego bulionu organizm zużywa 30 razy więcej energii niż podczas trawienia mięsa. Mięso zaś zawiera ponad 20 różnych trujących substancji, które podczas gotowania przechodzą do bulionu. Buliony najlepiej gotować na warzywach, są równie smaczne, a z tych na mięsie zrezygnować całkiem.

3. Nie łączcie kasz, chleba i innych wyrobów mącznych z dżemami czy cukrem. Mieszanie ich powoduje fermentację w żołądku, co powoduje w następstwie zgagę.

4. Przerwa między spożyciem białek i węglowodanów powinna wynosić najmniej 2 – 3 godziny.

5. Trawienie skrobi rozpoczyna się już w ustach dlatego należy dokładnie przeżuwać takie pokarmy.

6. Smażenie na tłuszczach roślinnych powoduje, że zmieniają się one w toksyczne dla organizmu związki, szczególnie znajdują się tam związki rakotwórcze. Dlatego do smażenia (jeśli już musicie czy lubicie) należy używać tylko oleju kokosowego. Więcej o katastrofie związanej ze smażeniem przeczytacie tutaj.

7. Nie dodawajcie cukru do owoców !!! Owoce oczyszczają krew, odkwaszają ją, natomiast dodanie cukru powoduje odwrotny efekt.

8. Trawienie warzyw zaczyna się już w ustach dlatego należy je dokładnie przeżuwać. Pokarm niedostatecznie pogryziony fermentuje i powoduje wzdęcia i obfite gazy.

.

Źródło: „Czy można żyć 150 lat” Michał Tombak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge