W jaki sposób poprawić jakość nasienia ?

Oczywiste jest, że najlepszą jakością nasienia mogą cieszyć się ludzie młodzi. Niestety wraz z wiekiem skuteczność plemników jest coraz gorsza. Już po 24 roku życia nasienie ulega stopniowemu pogorszeniu. Już w wieku około 45 lat liczba plemników i ich zdolność ruchowa spada o 30%.

Jeśli mężczyzna ma problemy z zapłodnieniem należy podejrzewać, że albo ma zbyt mało plemników, albo plemniki są nieprawidłowe, albo mają zbyt dużą lepkość co powoduje upośledzenie ich ruchliwości.

źródło; www.medme.pl

Co może uratować życie plemnikom ?

Przede wszystkim witamina C.

Nadmierna lepkość nasienia powoduje bezpłodność. Ma to miejsce w 25 % przypadków. Witamina C może być w tych przypadkach ratunkiem. Na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Teksaskiego w Galveston zostało przeprowadzone badanie, podczas którego bezpłodnym mężczyznom podawano witaminę C, a konkretnie 1000 mg przez okres 60 dni. Wynik okazał się niewiarygodnie pozytywny, gdyż liczba plemników w nasieniu u tych mężczyzn wzrosła o 60 % a ich ruchliwość o 50 %. Po tym okresie wszyscy mężczyźni byli w stanie zapłodnić swoje żony. W grupie mężczyzn, wśród której witamina C nie była podawana bezpłodność utrzymała się na dotychczasowym poziomie.

Jaka ilość witamina C jest skuteczna ?

Sprawdzić to postanowili dr Harris, dr Dawson i dr Powell z Uniwersytetu Teksańskiego. Podzielili oni bezpłodnych mężczyzn, z ogólnym dobrym stanem zdrowia, w wieku od 25 do 45 lat, na dwie grupy. Jednej z nich podawano 200 mg witaminy C, zaś drugiej 1000 mg dziennie. Co się okazało ? Obie dawki były skuteczne. Jedyna różnica polegała na tym, że dawka mniejsza działała wolniej i na efekt badani musieli poczekać kilka tygodni dłużej.

Witamina C skutecznie walczy z wolnymi rodnikami,

a to one mogą powodować zwiększoną lepkość nasienia.

Dawka witaminy C jaka może poprawić jakość nasienia powinna być dostosowana indywidualnie. Oczywiste jest, że mężczyźni narażeni na większą ilość toksyn ze środowiska, mężczyźni palący papierosy, czy spożywający alkohol będą mieli większe zapotrzebowanie na tę witaminę.

Witamina C ponadto może mieć wpływ na zmniejszenie uszkodzeń plemników, które mogą być przyczyną wad wrodzonych płodu.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że witamina C jest skuteczna w przypadku nadmiernej lepkości plemników, nie leczy natomiast innych przyczyn bezpłodności.

Mężczyźni planujący potomstwo powinni ponadto wyeliminować ze swojej diety tłuszcze trans. Im ich więcej, tym plemników mniej. Tłuszcze takie znajdują się w chipsach, kupnych ciastkach, fast foodach. Dodatkowo dieta powinna być bogata w witaminę E, cynk, selen i karnitynę. Orzechy brazylijskie zawierają mnóstwo selenu, dlatego powinny być włączone do diety. Pierwiastek ten poprawia jakość nasienia a także powoduje, że plemniki poruszają się sprawniej i szybciej.

.

Źródło : „Żywność Twój cudowny lek” Jean Carper

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge