Sauna – korzystać czy nie ?

Dla każdego z nas zdrowie jest najważniejsze. Jednak ciężko o nie zadbać – sport, zdrowe odżywianie to ponad siły większości ludzi. Zawsze znajdą się wymówki, szczególnie taka, że nie ma czasu, że za dużo pracy i innych obowiązków. Ale jest sposób przyjemny, bardzo efektywny i zajmujący niewiele czasu aby oczyścić organy wewnętrzne i skórę od trucizn które latami gromadzimy w swoich organizmach – jest to sauna !

Z sauny mogą korzystać wszyscy – młodzi, starzy, zdrowi czy chorzy. Jedynie osoby z chorobami serca powinny przed skorzystaniem z niej skonsultować się z lekarzem.

Zostało udowodnione, że ludzie, którzy korzystają z sauny dziesięć razy rzadziej chorują na przeziębienia i grypę.

Lekarze w Szwajcarii wykorzystują saunę do leczenia nadciśnienia. Już po 15 zabiegach ciśnienie normuje się. W zasadzie sauna powoduje obniżenie ciśnienia u osób, które mają je zbyt wysokie, a podwyższa tym, którzy mają za niskie.

Sauna ma również pozytywny wpływ na bóle stawów, stres, skołatane nerwy czy bezsenność. Finowie powiadają: „gniew i nienawiść spalają się w saunie”. Jest to miejsce gdzie można zapomnieć o trudach dnia codziennego, organizm się relaksuje, odpoczywa, znikają bóle i napięcie mięśniowe.

Sauna jest doskonałym miejscem gdzie można oczyścić organizm z toksyn. Naukowcy ustalili, że w saunie w ciągu jednej godziny organizm wraz z potem wydziela tyle toksyn ile zdrowe nerki w ciągu 24 godzin !

Kobiety ciężarne korzystające z sauny rodziły dzieci lekko i szybko a ich dzieci były bardziej odporne na infekcje i przeziębienia niż dzieci matek, które nie zażywały tego rodzaju przyjemności. W Finlandii, Niemczech i Rosji dzieci korzystają z sauny wraz z rodzicami, hartuje je to i leczy z chorób.

W saunie ciągle następuje zmiana temperatur: podczas rozbierania 20 – 24 stopnie, potem w saunie 80 – 100 stopni, po wyjściu z sauny bierzemy prysznic gdzie woda ma 30 – 40 stopni, a później najlepiej gdy opłukamy się chłodniejszym 15 – 20 stopni. Cała tajemnica hartowania tkwi właśnie w różnicach temperatur, stanowią masaż dla mięśni, skóry i naczyń krwionośnych.

Jeśli natomiast chodzi o skórę to nic tak wspaniale nie oczyszcza porów jak właśnie sauna. Ma ona dobroczynny wpływ na jej wygląd.

Najlepiej korzystać z sauny przez 5 – 10 minut, dzieci natomiast 1,5 – 3 minuty. Po wyjściu opłukać się najpierw ciepłym a potem chłodnym czy zimnym prysznicem. W saunie można również schudnąć. Aby tego dokonać należy trzymać stopy w misce z ciepłą wodą.

Zachęcam do korzystania z tej przyjemności. Jest to naprawdę wspaniałe miejsce aby odpocząć, odciąć się od myśli dnia codziennego, zrelaksować, zahartować i oczyścić organizm.

.

Źródło: „Czy można żyć 150 lat” Michał Tombak

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge