fbpx
owoce,  warzywa,  zdrowie

Jakie właściwości kryje przeznaczona na „haloweenowe strachy” dynia ?

Dynia to warzywo pochodzące z rodziny dyniowatych, do której należą również melon, ogórek i kabaczek. Uprawiana jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Chinach oraz w Meksyku.

Do rzeczy: dlaczego warto ją jeść?

Zawiera dużo błonnika, potasu, selenu, witaminy A, beta – karotenu, alfa – karotenu, beta – kryptoksantyny, luteiny. Pestki natomiast zawierają kwasy Omega 3 i duże ilości fitosteroli, które mogą pomóc przy przeroście gruczołu krokowego. Wyobraźcie sobie, że dynia od ponad 100 lat jest stosowana w leczeniu problemów z prostatą. W medycynie ludowej nasiona dyni stosuje się na zmniejszenie powiększonej prostaty. Natomiast w medycynie chińskiej jest tradycyjnym lekiem zalecanym do łagodzenia dolegliwości związanych z niektórymi chorobami przewlekłymi wywołanymi cukrzycą.

dynia

Szereg badań wykazało ogromne właściwości lecznicze jakie posiada to warzywo. I tak po kolei:

NOWOTWORY: Badania, które zostały przeprowadzone w Japonii objęły 1988 pacjentów cierpiących na nowotwór żołądka, 2455 pacjentek z rakiem piersi, 1398 chorych na raka płuc, 1352 chorujących na raka jelita grubego, oraz 50706 osób, u których nie został zdiagnozowany nowotwór. Badania te jednoznacznie wykazały, że częste spożywanie dyni zmniejsza ryzyko wystąpienia któregokolwiek z wymienionych typów nowotworu, a u już chorych zmniejsza rozwój choroby. Do tego dochodzi osobne badanie, które wykazało, że u osób regularnie jedzących dynię ryzyko wystąpienia raka prostaty jest mniejsze.

CUKRZYCA: Badanie przeprowadzone w Japonii na 133 osobach chorych na cukrzycę wykazało, że u spożywających spore ilości dyni występowała lepsza kontrola poziomu cukru we krwi.

CIŚNIENIE: Badanie przeprowadzone na szczurach z nadciśnieniem tętniczym i karmionych olejem z pestek dyni, wykazało u nich obniżenie ciśnienia.

ZAPARCIA: Dynia pobudza procesy trawienne, reguluje pracę jelit i przy tym jest lekkostrawna.

PROCESY STARZENIA: Dynia ma doskonały wpływ na wygląd naszej skóry. Opóźnia procesy starzenia i powoduje, że skóra staje się promienna, natomiast zawarty w dyni beta karoten jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami.

Mamy jesień czyli najlepszy moment na dynie, bo są najtańsze 🙂 Okres ten potrwa do grudnia, zatem warto to wykorzystać. Bez problemu można sobie również zrobić zapasy, gdyż dynia przechowywana w chłodnym i suchym miejscu może leżeć nawet kilka miesięcy (w całości oczywiście).

Na koniec przepis na dynie zapiekane z ziemniaczkami:

Składniki:

3 małe dynie

1,5 kg ziemniaków

pęk szczypiorku

2 cebule

¼ szklanki masła

1/3 szklanki śmietany

3 łyżki oleju

1 łyżeczka soli himalajskiej

Wykonanie:

Odkroić wierzchołki dyni, spody wyrównać tak aby się nie przewracały. Usunąć pestki i włókna. Dynie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wysmarować olejem. Piec w temperaturze 175 stopni przez godzinę. Ziemniaki najlepiej w łupinach zagotować, gdy będą miękkie ubić na puree wraz z masłem i śmietaną. Dołożyć posiekaną w kostkę cebulę i szczypiorek. Posolić do smaku. Dynie napełnić masą ziemniaczaną i włożyć ponownie do piekarnika na 10 minut do zrumienienia. Pycha. Smacznego ! 🙂

 

.

źródlo: „1001 produktów dla zdrowia i życia” David Grotto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge