fbpx
zdrowie

Czy warto pić kawę?

Czy wiecie, że …….

kawę jeszcze tysiąc lat temu stosowano głównie do celów leczniczych? Chrześcijanie uważali początkowo, że to napój diabła, dopiero kiedy Papież Klemens VIII, uznał, że jest wyśmienita, popularność kawiarni zaczęła szybko rosnąć.

kawa

Dlaczego warto pić kawę?

Umiarkowane spożywanie kawy (trzy filiżanki dziennie) zapewnia organizmowi takie samo nawodnienie jak wypijanie tej samej ilości wody. Zasada ta sprawdza się zwłaszcza u nałogowych kawoszy.

Kawa nie zawiera zbyt wielkiej ilości witamin czy minerałów, ale jej właściwości przeciwutleniające nie mają sobie równych. To jeden z głównych antyoksydantów wypijanych na świecie. Kawa zawiera kwas chlorogenowy, który wykazuje podobne działanie przeciwutleniające, co substancje obecne w owocach czy warzywach i może wpływać korzystnie na metabolizm glukozy.

Zbyt duża ilość kawy powoduje jednak rozdrażnienie i nerwowość.

Wywar z liści i korzeni kawowca stosowany jest do leczenia gorączki, przeziębienia oraz zapalenia płuc. Dr Max Gerson, uważany za jednego z największych geniuszy w historii medycyny uważał, że lewatywa z kawy odtruwa wątrobę i oczyszcza okrężnicę.

Dla zdrowia:

1. CHOROBA PARKINSONA – badania przeprowadzone na ponad 1 mln osób wykazały, że u mężczyzn spożycie kofeiny wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby parkinsona.

2. ZDROWE SERCE – uważa się, że picie kawy wywołuje nadciśnienie i podwyższa poziom homocysteiny, ale badania polegające na obserwacji przez 15 lat 41836 kobiet w wieku po menopauzie wykazały, że zmniejsza to ryzyko wystąpineia chorób układu krążenia oraz innych stanów zapalnych.

3. OCHRONA WĄTROBY – badanie przeprowadzone na ponad 125000 pacjentów dowiodły, że jedna filiżanka kawy dziennie zmniejsza o 20 % ryzyko wystąpienia marskości alkoholowej.

4. UTRATA PAMIECI – badania jakim poddano mężczyzn w starszym wieku, dowiodły, ze pacjenci wypijający dziennie trzy filiżanki kawy mieli mniejsze problemy z pamięcią, niż Ci którzy kawy nie pili.

5. NOWOTWORY PIERSI – ludzkie komórki nowotworu piersi reagowały pozytywnie na leczenie kwasem kawowym oraz uzyskiwanym z kawy kwasem chlorogenowym.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge